Şimdiki Zaman % 100 Yerli Akıllı Telefon İçin İlk Adım Atıldı

% 100 Yerli Akıllı Telefon İçin İlk Adım Atıldı

Şimdiki Zaman
% 100 Yerli Akıllı Telefon İçin İlk Adım Atıldı

 

Elektrik-Elektronik Sektörü Çalıştayı’na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli akıllı telefon geliştirilmesi için çalışma başlatıldığı konusundaki açıklamaları ile gündemde. Fikri Işık, Tübitak Başkanlığının yerli akıllı telefon geliştirilmesi konusunda çağrı yaptığını ve destek verilen özel sektör firmaları ile ortak çalışmalara başlanacağını bildirdi.

Bir süredir yerli akıllı telefon üretimi konusunda, özel sektör bacağında atılan adımlar ve üretilen cihazlar bulunmakla birlikte, bu konuda ulaşılmak istenilen asıl hedef,  % 100 yerli cihazların üretilmesi.

Bu ne demek?

İşletim sistemi, kart, ekran, batarya, kamera, RAM, depolama vb. tüm teknolojik alt bileşenlerin yerli üretim olması. Tüm bu teknolojik bileşenlerin Türkiye’de üretilmesi ve gerekli yazılımların yapılması, çok yakın tarihte mümkün gibi görünmese de;  gerekli kaynak ve desteğin sağlanması, üretimdeki yüksek oranlı vergilerin düşürülmesi ve firmaların teşvik edilmesi halinde bu konuda olumlu adımlar atılması mümkün.

Sektörün, 2023’de 34 trilyona ulaşması öngörülen dünya ticaret hacminin % 21’ini oluşturacağını ileten Bakan Fikri Işık,  bunun çok önemli bir rakam olduğunu ve yerli üretim konusundaki  hazırlıklara, zaman kaybetmeden başlanması gerektiğini iletti. Işık, yerli üretimin teşvik edilmesine yönelik çalışmalarına ilişkin bir soruya, şöyle yanıt verdi: “Bugün bir ton demir, bir iPhone etmemektedir. Bu tablo bizim Ar-Ge, inovasyon ve katma değeri yüksek ürünler alanında gelişmemiz gerektiğine dair işarettir”.

Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürünlerin başında gelen akıllı telefonların cari açığa olumsuz etkisinin, her geçen gün arttığı çok açık. Bu konuda geçen aylarda Vestel CEO’su Turan Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar; cari açığın % 11,5’inin ithal cep telefonlarından kaynaklandığı  ve bunun Türkiye ekonomisine yıllık 6 milyar dolara mal olduğu yönündeydi.

Vestel’in bu tespiti ve yerli üretime katkı amacıyla ürettiği, tasarım ödüllü akıllı telefonu  Venus, Eylül ayında satışa sunulmuştu. Venus’un üretimindeki yerlilik oranı % 52 olarak açıklanmıştı.

Tamamı yerli üretim olmasa da, son dönemlerde üretilen ve bilgimiz dahilinde olan diğer yerli akıllı telefonlara örnekler; Turkcell T50, Vodafone Smart 4 Power ile Asus Zenfone 5 ve 6 olarak sayılabilir. Vodafone Smart 4 Power, aynı zamanda ilk 4G’li yerli akıllı telefon olma özelliğine de sahip. Bu cihazların fiyatları, 599 TL ile 899 TL arasında değişmekte. Muadili ithal akıllı telefonlarla karşılaştırıldığında, cihazların fiyatları oldukça cazip.

Apple, Samsung gibi birkaç markanın hakimiyetinde olan bu zorlu kulvarda, başlatılan çalışmaların ve atılan adımların devamının gelmesini umuyoruz. İleri teknolojiye sahip, kaliteli yerli cihazların üretimi ve Türkiye’nin de bu pazarda rekabet edebilir hale gelmesi, hepimizin görmek istediği bir tablo kuşkusuz.

    blog comments powered by Disqus