Şimdiki Zaman 4,5G İhalesi Bugün

4,5G İhalesi Bugün

Şimdiki Zaman
4,5G İhalesi Bugün

 

Türkiye’nin yeni teknolojiyle buluşması için geri sayım başlıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun(BTK), 4.5G yetkilendirmesiyle ilgili ihalesi bu sabah 10:30'da gerçekleştiriliyor. Nisan 2016’da, Türkiye’deki kullanıcılara sunulması beklenen 4.5G ile 3G altında 1 saatten fazla süren 8 GB büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü filmi indirme süresi 6 saniyeye düşecek.

20 ayrı frekans paketini içeren 4,5G ihalesi için şartname bedeli 50 bin lira olarak belirlenmişti. Turkcell, Avea, Vodafone, Netgsm ve Huawei şartname satın alırken, BTK'nın kasasına şartnamelerden 250 bin lira girmiş oldu.

800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin asgari bedeli katma değer vergisi hariç olmak üzere 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 euro olarak belirlendi. Yüzde 18 KDV ile devletin kasasına en az 2,7 milyar euro girecek. Kapalı teklif açık ihale usulü ile gerçekleştirilecek ihale, teklif zarflarının açılmasıyla başlayacak. İhale komisyonunun teklif zarflarındaki evrakı kontrol etmesinin ardından 20 ayrı frekans paketi, açık artırmayla ihale edilecek.

İhaleyi kazananlar, ödemeyi 6'şar aylık dönemler halinde 4 eşit taksitte yapabilecek. İhalede yetkilendirme süresi 30 Nisan 2029'a kadar devam edecek. 

Mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı 183 MHz iken ihale kapsamında tahsis edilecek yeni frekanslarla toplam 573 MHz'a çıkacak. İhaleyle tahsis edileceklerle toplam frekans miktarı mevcut frekansların 3, mobil geniş bantta data hizmeti sunulacak frekans miktarının ise 5 katına ulaşacak.

3G hizmetlerinden sonra geliştirilen ve kamuoyunda 4,5G olarak tabir edilen IMT Advanced teknolojileriyle hizmet sunulacağından teknoloji üstünlüğü sayesinde kullanıcılar çok daha hızlı şekilde bilgiye erişme imkanına kavuşacak.

Genişbant erişimindeki her yüzde 10'luk artış, ülkelerin Gayri Safi Milli Hasılalarında yüzde 1-1,5 büyüme sağlıyor.

Dünya genelinde akıllı cihaz sayısındaki hızlı artış, teknolojik gelişmeler, hız ve kapasite talebi gibi etkenler mobil genişbant teknolojilerinde sürekli olarak yeni gelişmeleri tetikliyor. Dünya genelinde 100'ün üzerinde ülkede LTE hizmeti aktif olarak kullanılıyor ve 250 milyona yakın aboneye hizmet veriliyor. Bu sayının 2017'de 1 milyara ulaşması bekleniyor. İnternete bağlı cihaz sayısındaki hızlı artış M2M (makinalar arası iletişim) uygulamaları, nesnelerin internet haberleşme cihaz ve ekipmanlarındaki enerji verimliliği, artan hız ve kapasite talebi ise 5G'yi gündeme getirirken, buna ilişkin standartların ve tesis edilecek şebekelerin 2020 sonrası için değerlendirileceği öngörülüyor.

AB ve Güney Kore arasında 5G mobil internet teknolojisinin geliştirilmesi için anlaşma imzalanırken, bu teknolojinin getireceği avantaj ve dezavantajlar ele alınacak. AB'nin, bu kapsamda 2020'ye kadar 700 milyon euro yatırım yapması bekleniyor.

İhale sonrasında bu frekanslar kullanılarak tüketicilere 4G’nin yanısıra 5G’de dahil yeni iletişim teknolojileri sunulabilecek. Yani, 2020 yılından sonra 5G geldiği zaman bunun için yeni ihale yapılmayacak veya BTK’dan izin almak gerekmeyecek.

4. nesil mobil iletişim teknolojisinin, 1 Nisan 2016 tarihinde Türkiye’deki kullanıcılara sunulması hedefleniyor. Bu hizmeti verecek olan operatörler, 8 yıl içinde (2024 yılına kadar) Türkiye nüfusunun yüzde 95’ini 4G kapsamına almak zorunda.

    blog comments powered by Disqus