Tüketici Pusulası 4,5G`ye Geçiş Ücretli mi?

4,5G`ye Geçiş Ücretli mi?

Tüketici Pusulası
4,5G`ye Geçiş Ücretli mi?

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin bugün yaptığı açıklamada, 3G’den 4,5G’ye geçiş için abonelerin her hangi bir ücret ödemek zorunda olmayacaklarını belirtti.

26 Ağustos’da yapılan 4,5G ihalesinin detaylarına;  “4,5G İhalesi Bugün” ve “4,5G İhalesinde Sona Gelindi” başlıklı yazılarımızda yer vermiştik.

4,5G’ye geçişle birlikte, mobil internet hızının ve sunum kalitesinin çok daha iyi olması; video, film, oyun, uygulama vb. indirme hızlarının 3G’ye oranla en az 10 kat artması bekleniyor.

Feridun Bilgin, 4,5G ihalesine, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ, Vodafone İletişim Hizmetleri AŞ ve Avea İletişim Hizmetleri AŞ tarafından teklif verildiğini, ihalenin adil ve centilmen bir rekabet ortamında, ayrıca şeffaf ve kamuoyunun gözü önünde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bu şirketlerin ilk ödemelerini, yetki belgelerinin verileceği tarihten bir gün öncesine kadar, Hazineye yapmaları gerektiğini hatırlatan Bilgin, taksitli ödeme seçeneğini seçen işletmecilerin ödemelerini 4 eşit taksitte ve 6’şar aylık arayla yapacaklarını ve 2017 yılının Nisan ayında ödemelerin tamamlanacağını açıkladı.

4,5G 1 Nisan’da Geliyor,

Yeni teknolojiyle tanışacağımız tarih ise 1 Nisan 2016.

Bakan Bilgin bu konuda: “IMT-Advanced teknolojisiyle Türkiye’de mobil iletişim alanında yeni bir dönem açılmış olacak. Ülkemizde son 13 yılda bilgi teknolojileri ve iletişim alanında yakalanan gelişim ve değişim, 1 Nisan 2016'dan itibaren ise mobil iletişimde yeni bir boyut katılarak ve büyük bir ivme kazandırılarak ve artan boyutta devam edecek. 2023 hedeflerine doğru koşar adım yürürken, Türkiye’de çok daha hızlı iletişim ve internet altyapısı kurulmuş olacak", açıklamasında bulundu.

4,5G'ye Geçiş Ücretsiz Olacak,

Yazılı basında, 3G’den 4,5G’ye geçişte abonelerden ücret alınacağıyla ilgili haberlere şahit olmaktayız. Ancak bu konuda da net açıklama Bakan Bilgin’den geldi.  

Feridun Bilgin, 1 Nisan 2016'dan itibaren 4,5G uyumlu mobil telefona ve sim karta sahip tüm abonelerin, 4,5G’yi ücretsiz olarak kullanabileceklerini iletti.

2G’den 3G’ye geçilirken BTK’nın aldığı kararla mevcut abonelerin SMS ile onay vermek suretiyle ek ücret ödemeden 3G abonesi olduklarını ve yeni bir abonelik sözleşmesi imzalamak zorunda kalmadıklarını ifade eden Bilgin, BTK’nın 3G’den 4,5G’ye geçilirken de benzer bir karar alarak tüketicilerin mağdur edilmeyeceğini kaydetti.

    blog comments powered by Disqus