Şimdiki Zaman 5G mi Geliyor?

5G mi Geliyor?

Şimdiki Zaman
5G mi Geliyor?

 

Turkcell ve Huawei, 5G olarak bilinen yeni nesil kablosuz teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla stratejik iş birliği yapmak için anlaşma imzaladı.

Turkcell tarafından yapılan açıklamaya göre, Huawei ile 5G teknolojileri üzerinde ortak çalışma, araştırma ve geliştirmeye yönelik iş birliği için karşılıklı bir mutabakat anlaşması imzalandı.

Anlaşma kapsamında iki şirket, stratejik ortaklıklarını bir üst aşamaya taşırlarken, özellikle 5G teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesine yönelik gelecekteki iş birliğini artıracak imkanları belirleme konusunda da adım atmış oldu.

Turkcell ve Huawei, 5G teknolojileri ile ilişkili araştırma geliştirme çalışmalarının, sektördeki gelişmelerin, küresel 5G standartlaştırma süreçlerinin paylaşılmasına ve Türkiye pazarındaki ihtiyaçların analiz edilmesine yönelik düzenli toplantı ve atölye çalışmaları gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İki dev şirket, 5G üzerinde yapacakları ortak Ar-Ge çalışmaları ile nesnelerin kesintisiz ve daha güçlü iletişim kurdukları bir dünya için son kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, şirket olarak en gelişmiş 5G teknolojilerini şekillendirme ve uygulama konusunda kararlı olduklarını bildirdi.

Akça, Huawei ile hem bireysel hem de kurumsal müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamayı hedeflediklerini aktararak; "Şirketlerimiz ayrıca Ar-Ge alanındaki iş birliği fırsatlarını da kollayacak ve inceleyecekler. 5G alanında dünyadaki tüm iş ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Huawei Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ping Guo ise hem Türkiye'nin, hem de bölgesinin inovatif lideri olan Turkcell'in her zaman yeni fikirler ve çözümler ürettiğini dile getirdi.

Turkcell ile olan iş birliklerini ileriki dönemde daha da güçlendirmek istediklerini belirten Guo, “5G teknolojisi ve mimarisinin 4G ile kıyaslandığında oldukça farklı olacak. Bu bakımdan, iki şirket arasında bugün imzaladığımız anlaşma ile gerçekleştirilecek ortak 5G araştırma ve geliştirme çalışmalarının çok büyük ve değerli sonuçlar yaratacağını, hem Turkcell hem de Türkiye'nin standartlar ve teknolojiler konusundaki ihtiyaçlarına yanıt sunacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

    blog comments powered by Disqus