Şimdiki Zaman Apple ve Çin’li Teknoloji Şirketleri Samsung’u Çaresiz Bıraktı

Apple ve Çin’li Teknoloji Şirketleri Samsung’u Çaresiz Bıraktı

Şimdiki Zaman
Apple ve Çin’li Teknoloji Şirketleri Samsung’u Çaresiz Bıraktı

 

Güney Kore’nin büyük teknoloji şirketlerinden Samsung, 2016 yılında küçülmeye gitme kararı aldı.

Başta akıllı telefon olmak üzere birçok elektronik cihazın üreticisi konumunda olan şirketin aldığı küçülme ve üretimi yavaşlatma kararı, akıllı telefon ve tablet üretim rakamları ile şirketin karlılığını olumsuz etkileyeceğe benziyor.

İlgili raporlar, şirketin mevcut üretiminin, 2016 Mart ayında oldukça düşeceğine işaret etmekte.

Şu ana kadar güvenilir, kaliteli, yüksek performanslı ve birçok kişi tarafından tercih edilen ürünleri piyasaya sunmuş olan Samsung’un böyle bir karar almasındaki etkenler neler ve bu kararın Samsung’a dönüşü nasıl olacak?

Küçülme kararına neden olan etkenlerden birisi Apple faktörü;

Apple’ın son modellerini duyurmasından sonra gözler Samsung’a çevrilmiş durumda. Samsung’un piyasaya sunacağı son silahı Galaxy S7 yolda ve şirketin hedefi bu cihazla 2016’da büyük bir başarı yakalamak. Alınan küçülme kararının, şirketin hedeflerine nasıl yansıyacağını zaman gösterecek.

Apple – Samsung rekabetine dair yayınlanan raporlar, Galaxy S5 ve Galaxy S6 modelleriyle Samsung’da düşüşün başladığını gösteriyor. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’la  Apple’ın hızlı yükselişinin devam etmesi ve bu cihazlara gelecek olası yüksek talep; Samsung’un Note 5 ve Galaxy S7 modellerinin de makus talihini belirleyecek gibi görünüyor.

Özetle Apple’ın yükselen başarısı, Samsung’un üst düzey telefonlarının satış rakamlarına olumsuz olarak yansıyacak. Bu durumun farkında olan şirket yetkilileri, buna göre strateji belirlemeye çalışıyorlar.

Etkenlerden diğeri Çin’li teknoloji şirketleri;

Yüksek performansa ve özelliklere sahip akıllı telefonlar üreten Çinli şirketler,  agresif fiyat politikası uygulayarak, o bölgede Samsung’u etkisiz bırakıyorlar.

Global bir firma olan Samsung, Çin ve çevresindeki bölgede etkin olabilmek için ürün fiyatlarını düşürmek zorunda kalacak. Ancak bu durum, dünya genelindeki  fiyatlarını da düşürmesi gerektiği anlamına geldiğinden Samsung’u çaresiz bırakıyor.

Apple ve Çin’li teknoloji şirketlerinin kendisini düşürdüğü durumdan, Samsung’un nasıl bir hamle ile çıkmaya çalışacağını hep birlikte gözlemleyeceğiz.  

    blog comments powered by Disqus