Tüketici Pusulası Bankasürans Dönemi ve Dijital Sigortacılık Başlıyor

Bankasürans Dönemi ve Dijital Sigortacılık Başlıyor

Tüketici Pusulası
Bankasürans Dönemi ve Dijital Sigortacılık Başlıyor

 

Bankasürans sektörü  ve dijital sigortacılık konularının incelendiği "Bankasürans Türkiye 2015 Zirvesi", konuyla ilgili birçok yerli ve yabancı şirketi buluşturdu. Zirvenin ev sahibi AcerPro'nun Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Acer, sigorta sektörünün 2016 yılında dijital devrim yaşayacağını iletti.

 

Konuşmacıları arasında, Acerpro Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Acer, TSB Başkanı Ramazan Ülger ile bankasürans uygulamalarını kullanan şirketlerin temsilcilerinin yer aldığı ve Bankacılık - sigortacılık sektöründeki ihtiyaçların tespit edildiği Bankasürans Türkiye 2015 Zirvesi, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

Fatih Acer, "Bankacılık için geliştirilen ve ilk olma özelliğine sahip teknolojilerin, acenteler tarafından da kullanılmaya başlanması ile sigorta sektörü için dijital çağ başlamış oldu. 2016 yılı sigorta sektörünün dijital arenada çığır açacağı bir yıl olacak“ şeklinde konuştu.

 

Bankacılık ve sigorta sektörünün ilk kez böyle geniş katılımlı bir zirvede buluştuğunu belirten TSB Başkanı Ramazan Ülger, " Türkiye'de yapılan poliçelerin yüzde 22'si bankalar kanalıyla yapıldığı için, sigorta sektörünün içerisinde bankacılık önemli bir yere sahip. Bankasürans'ta yüksek artış yaşayan branşların başında sağlık ve yangın gelmekte. Banka kanalı, sağlık üretiminin yüzde 22'sini oluştururken, banka dışında bu oran yüzde 7. Yine konut ve yangın sigortalarında da, banka sektörü pazarın yüzde 55'ine hakim" açıklamasında bulundu.

 

AcerPro Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Acer, “Birçok dağıtım kanalının bulunduğu çağımızda, bankasürans, sigorta ürünlerinin dağıtım kanalları arasında çok ayrıcalıklı bir yere sahip. Son dönemde global çapta popülarite kazananbankasürans konsepti, müşterinin ihtiyaçlarını merkeze koyarak hem banka hem de sigorta şirketlerinin faydasına değer yaratmaya odaklanıyor” dedi.

 

Acer, “2014 Yılında, sigortacılık sektörünün yüzde 23’ünü oluşturan bir satış kanalı olan ve 5.6 milyar TL üretime sahip olanbankasürans, sadece prim üretimi değil aynı zamanda 1.1 trilyon TL üzerindeki bankacılık faaliyetleri riski ve 16 milyon tüketici riskinin sigortalanması anlamına da gelmektedir. Bu gözle bakıldığında sektör daha çok önem kazanmaktadır” sözleriyle sektörün önemini vurguladı.

 

10 yıldan uzun süredir faaliyetlerini sürdüren AcerPro, 25 sigorta şirketini 4 banka ile entegre etmenin ötesine geçerek Dijital Bankasürans kanalını oluşturdu. AcerPro, sigorta şirketleriyle bankaların tüketicilerine daha iyi hizmet sunabilmek amacı ile yeni teknolojileri kullanarak ve bankasürans platformlarını geliştirerek, Türkiye’de edindiği tecrübeyi yurtdışına da taşımayı hedefliyor.

 

Bankacılık ve sigortacılık sektörü hareketlenecek,

 

Acer, “AcerPro olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark bünyesinde Ar-Ge çalışmaları kapsamında, derinlemesine bir çalışma ile bankasürans platformunu geliştirdik. Bankasürans konusunda yapılacak daha çok şey olduğunun farkındalığıyla, sektörü canlandırmak ve bilinçlendirmek amacıyla Dijital Bankasürans Türkiye 2015’i düzenlemeye karar verdik” dedi.

 

YTÜ Teknopark’ta faaliyetlerini yürüten AcerPro, mevcut durumda; Albaraka Türk, Türkiye Finans, Anadolu Bank ve Finans Bank’ın online sigorta platformlarını geliştiriyor. Ayrıca, sigortacılık konusunda sürekli olarak yeni teknolojiler geliştirip, kullanım alanlarını arttırmaya devam ediyor.

 

Bankasürans nedir?

 

Bankasürans; sigorta şirketlerinin, poliçelerini banka şubeleri aracılığı ile satması anlamına geliyor. Uzun süredir sigorta sisteminde yer alan ancak dünya genelinde çok yaygın bir kullanımı olmayan bankasürans uygulamaları bir süredir daha fazla gündemde ve sigortacılık sektörü, bankasüransın geliştirilmesine büyük önem vermekte.

 

Bankasürans, sigorta ve bireysel emeklilik uygulamalarında daha verimli ve karlı çalışmayı sağlıyor. Bankasürans iş modelleri, hem bankalar hem sigorta şirketleri için maliyetleri düşürmesi ve karlı bir model olması nedeniyle, ileriki dönemlerde bankaların iştiraki olan sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerinin bu alana daha fazla önem vermesi ve yatırım yapması muhtemel görünüyor.

 

    blog comments powered by Disqus