Şimdiki Zaman Bir Dakikada Şarj Olabilen Alüminyum Pil Geliştirildi

Bir Dakikada Şarj Olabilen Alüminyum Pil Geliştirildi

Şimdiki Zaman
Bir Dakikada Şarj Olabilen Alüminyum Pil Geliştirildi

 

Günümüzde, cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlarda yaygın olarak lityum iyon piller kullanılmakta. Yeni bir buluş sayesinde, yakın bir tarihte bu pillerin yerini çok kısa sürede şarj edilebilir özelliğe sahip alüminyum iyon piller alacak gibi görünüyor.

Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacıların imzasını taşıyan buluşla, dizüstü bilgisayarlarda ve cep telefonlarında kullanılan lityum iyon pillerin yerine, alüminyum iyon pillerin kullanılması umuluyor.

Yaklaşık bir dakikada tamamen şarj edilebilen alüminyum iyon pilin, yanmaya karşı lityum iyon pillere oranla daha güvenli olduğu, ayrıca kalem ve ince kalem tipi alkalin pillere oranla, çevreye daha az zarar verdiği belirtiliyor.

Stanford Üniversitesi Kimya Profesörü Hongjie Dai’nin yaptığı açıklamaya göre; daha önce de alüminyum pil denemelerinin yapıldığı ancak kendilerinin geliştirdiği buluşla, pil teknolojisinde önceki denemelere oranla, çok önemli bir gelişme kaydedildiği ifade ediliyor. Geliştirdikleri yeni pilin delinse bile yanmadığını söyleyen Hongjie Dai, yeni pilin 2 volt elektrik ürettiğini ve daha önce kimsenin alüminyum pilde bu düzeye ulaşamadığını söylüyor.

Mevcut çalışmalarda sağlanan 2 voltluk elektrik üretimi, lityum iyon pillere oranla daha düşük seviyede. Ancak Hongjie Dai, 5 volt elektrik üreten pil üzerinde çalıştıklarını da belirtiyor.

Ming Gong, Nature dergisinde yayımlanan yazısında; Alüminyum iyon pilin diğer bir özelliğinin ise esnekliği olduğunu ifade ediyor.  Pilin katlanabildiği, bükülebildiği ve bu sayede esnek elektronik cihazlarda kullanılma imkanının olduğunu dile getiriyor. Ayrıca alüminyumun lityumdan daha ucuz bir madde olduğunu vurguluyor.

Alüminyum iyon piller; çok kısa sürede şarj edilebilmesi, yanma ve tutuşmalara karşı güvenli olması, çevre dostu olması, esnek yapısı ve ucuzluğu sayesinde düşük maliyet imkanı sağlaması gibi özellikleriyle lityum ve alkalin pillere oranla birçok avantaj sunacak gibi görünüyor. Ancak bu avantajlardan faydalanabilmek için piyasaya sunulmasını beklememiz gerekiyor. 

    blog comments powered by Disqus