Şimdiki Zaman Bomba Saatin Mucidine Davet Üstüne Davet…

Bomba Saatin Mucidine Davet Üstüne Davet…

Şimdiki Zaman
Bomba Saatin Mucidine Davet Üstüne Davet…

 

ABD’de Texas Irving’deki MacArthur Lisesi’nde çok ilginç bir olay yaşandı.

14 yaşındaki Sudan asıllı Ahmed Mohamed isimli Müslüman lise öğrencisi, elektronik devrelerden bir saat yapıyor ve saati öğretmenlerine göstermek amacıyla okuluna getiriyor. Ahmed’in yaratıcılığı, merakı ve çabasının ürünü olan bu saat,  öğretmeni tarafından bomba sanılarak çocuğun gözaltına alınmasına neden oluyor.  

Tek isteği, yapabildiklerini ve yeteneklerini öğretmenlerine göstermek olan Ahmed, polis sorgusunun tamamlanmasından sonra serbest bırakılıyor ancak bu arada 3 gün de okuldan uzaklaştırılıyor.

Yaşanan bu ilginç olay, sosyal medya gündemine oturdu. “#iStandWithAhmed”  hashtag’i Twitter’da trend topik olmuş durumda.  Twitter’da ünlü isimlerden Ahmed’e gelen destek ve davet mesajları da bitmek bilmiyor.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, şirketine; ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’a; Google, Bilim Fuarı’na; Twitter ise stajyer olarak çalışması için davet ediyor.

Polis görevlisinin olayla ilgili açıklaması: Güvenliği sağlamak için gerekeni yaptıkları yönünde. Saatin, çok şüpheli bir cihaz olarak göründüğünü, böyle şeylerin okula getirilmemesi gerektiğini ifade eden görevli, ABD’de yaşanan korkunç olayların kendilerini daha dikkatli olmaya sevk ettiğini iletiyor.

Davetlere yanıt verebilmesi için Ahmet’in öncelikle yaşadığı travmayı atlatması gerekecek gibi görünüyor. Sonrasında davetlere icabet eder mi yoksa yaşadığı olay, yaratıcılığına ve hevesine sekte vurur mu bilemiyoruz.  

    blog comments powered by Disqus