Tüketici Pusulası Bunlar Keşke 1 Nisan Şakası Olsaydı

Bunlar Keşke 1 Nisan Şakası Olsaydı

Tüketici Pusulası
Bunlar Keşke 1 Nisan Şakası Olsaydı

 

Dün ve bugün gelen bazı ekonomik verilerle; 1 Nisan şaka gününü, keşke aşağıdaki veriler de şaka olsaydı temennilerimizle geçiriyoruz ne yazık ki.

1 Nisan’ı şaka günü olarak kutlamak varken, bu veriler hepimizi Nisan balığına çevirdi. Verilerin oluşmasına neden olan etkenler ve verilerin sonuçlarının, aslında hepimizin harcama, tüketim,  tasarruf vb. birçok alışkanlığımızı etkilediği ve etkileyeceği gerçeğinden hareketle, dünden bugüne neler açıklandı, birlikte inceleyelim:

*Büyüme verisi:

Yatırımın, iç talebin ve ihracatın düştüğü ancak üretimdeki stok fazlalarının ve ithalatın artması sonucu gerçekleşen, aslında negatif sayılabilecek % 2,6’lık bir büyüme verisi açıklandı.

*Kişi başına milli gelir:

TUİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) açıklamasına göre; 2013 yılında kişi başına düşen milli gelir 10 bin 822 dolar iken, 2014 yılında 10 bin 404 dolar olarak gerçekleşti ve kişi başına 418 dolar kaybetmiş olduk.

*TUİK ekonomik güven endeksi:

Mart ayında bir önceki aya göre % 15.4 azalarak % 74.85 değerine düşen bir güven endeksi söz konusu. TUİK’in açıklamasına göre endeksteki azalma; imalat, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklanıyor.

*CNBC-e tüketici güven endeksi:

Şubat ayında % 71.28 olan endeks, Mart’da % 66.61’e düşerek % 6,5 azaldı.

*İhracatın azalması:

TİM’in (Türkiye İhracatçılar Meclisi) açıklamalarına göre; ihracat Mart ayında 13,4 sert düşerek 11,23 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatçıların bu duruma gösterdiği gerekçe, Euro ve dolar paritelerindeki oynaklıklar.   

*Perakende – toptan fiyat artışları:

İTO’nun açıklamasına göre; İstanbul’da Mart ayında perakende fiyatlar % 1,13; toptan fiyatlar %  1,57 oranında artış gösterdi.

*Yaşanan elektrik kesintisi:

Sanki bir düğmeye basılmış gibi Türkiye genelinde elektrik kesildi, bu karanlık fotoğrafın Türkiye’ye faturası ne oldu?

Global düzeyde, ekonomisini ilk 10-15 seviyelerine sokma hedefinde olan Türkiye için ilginç ve olumsuz bir tablo oluşturdu.

ASO (Ankara Sanayi Odası) Başkanı Nurettin Özdebir’in açıklamasına bakacak olursak; kesinti süresince duran üretimin Türkiye’ye faturası, saatte 50 milyon dolar :(

*Dolar kuru:

Dolar kurunun 2,60 seviyelerinde olması ve yükselen bir trend izlemesi, bir çok dinamiği ve ekonomik dengeyi olumsuz etkilemekte.

Tüm bunlar, bu 1 Nisan’a farklı bir anlam yüklemiş oldu.

Ekonomik bazı yapısal sorunlarla birlikte, ülke olarak stratejik bir konumda olmamız yani farklı kültürler ve ekonomiler arasında köprü oluşumuz da zaman zaman dezavantaj oluşturuyor, ekonomik değerlerimizin oynak olmasında ve olumsuz seyretmesinde etkili olabiliyor.

Bireyler olarak, bu ve benzer verileri takip edip, hassasiyet göstererek bilinçli hareket etmemiz; şirket yönetimleri olarak da, kaynak tasarrufuna, verimliliğe önem veren ve firmaları böyle olumsuz durumlara adapte edebilecek kararlar alınması, bu etkilerin üstesinden daha kolay gelinmesini sağlayabilir. 

    blog comments powered by Disqus