Alışveriş Chanel’den E-Ticaret Hamlesi

Chanel’den E-Ticaret Hamlesi

Alışveriş
Chanel’den E-Ticaret Hamlesi

 

Her geçen gün artış gösteren e-ticaret rakamları, bu sektörden pay almak isteyen şirketlerin de hızla çoğalmasına neden olmakta. Bu durum, küçük-büyük her ölçekteki şirket için geçerli. Hem KOBİ niteliğindeki firmalar hem de büyük lüks markalar için e-ticaret sektöründe yer almak, daha fazla tüketiciye ulaşmak için kaçınılmaz bir gereklilik gibi görünüyor.  

Bu gerekliliği hisseden ve sektör içinde yer almak isteyen büyük lüks markalardan birisi de; haute couture, parfüm, saat, hazır giyim, çanta ve kozmetik gibi alanlarda uzmanlaşmış dünyaca ünlü Fransız markası Chanel oldu.

Chanel, kurucusu Coco Chanel’in (Gabrielle Bonheur Chanel); 1930 – 1945 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını tasarlayan modacı olmasıyla da biliniyor. Coco Chanel ayrıca, ismi Time 100 listesinde de yer alan tek moda tasarımcısı ünvanına sahip.

Bu önemli markanın, şu andaki üst düzey yöneticisi Bruno Pavlovski, geçtiğimiz günlerde WWD’ye (Women’s Wear Daily) yaptığı açıklamada, 2016 sonlarına doğru Chanel’in e-ticaret platformunu faaliyete geçireceklerini ve böylece tüm ürünlerini online olarak da tüketiciler ile buluşturacaklarını söyledi. Bunun, müşterilere daha hızlı ulaşabilmek için önemli bir gereklilik olduğunu belirtti.

Genel olarak lüks markalar açısından değerlendirdiğimizde, satışların % 94’ünün hala fiziksel mağazalardan yapıldığını görmekteyiz. Bu oranın yüksek olmasının nedeni, lüks markaların ihtiyaç duymamaları ve e-ticaretin lüks ürünlere pek uygun olmadığını düşünmeleri nedeniyle, çok fazla bu alana yönelmemiş olmalarıyla açıklanabilir.

Ancak gelişen e-ticaret sektörü dikkate alındığında, müşterilerin algı ve taleplerinin değişmekte olduğu gerçeğiyle, ilerleyen dönemlerde lüks ürünler için de alışveriş hacminin bu yöne kayacak olması kuvvetle muhtemel. Bu nedenle yavaş yavaş, lüks markaların, hem bu trende ayak uydurmak hem de fiziksel mağaza maliyetlerini azaltmak amacıyla, kendi web siteleri üzerinden online satış yapmak için gerekli adımları attıklarını görüyoruz.

Henüz e-ticaret sektörüne adım atmayan başka birçok  lüks markayı da, ilerleyen dönemde bu arenada görmemiz mümkün olacak.

    blog comments powered by Disqus