Şimdiki Zaman Çin’li Teknoloji Şirketleri’nin Önlenemeyen Yükselişi

Çin’li Teknoloji Şirketleri’nin Önlenemeyen Yükselişi

Şimdiki Zaman
Çin’li Teknoloji Şirketleri’nin Önlenemeyen Yükselişi

 

Çin’li teknoloji şirketlerinin yükselişi hız kesmeden devam ediyor.

Son dönemlerde, özellikle akıllı telefon pazarındaki rekabetin oyuncularından olduklarını hissettiren bu şirketler, ürettikleri cihazlarla Apple ve Samsung’un  bu pazardaki rekabet üstünlüğünü kıracak gibi görünüyor.

Ucuz ve kalitesiz birçok ürün konusunda uzun yıllardır, “adı çıkmış dokuza, inmez sekize” sözünün hakkını veren Çin’li teknoloji şirketleri, akıllı telefon pazarında özellikle Apple ve Samsung’a karşı rekabet avantajı sağlamak için bu kötü şöhretten kurtulma çabası içindeler ve başarılı oldukları da söylenebilir.

Apple ve Çin’li Teknoloji Şirketleri Samsung’u Çaresiz Bıraktı başlıklı yazımızda Apple ve Çin’li şirketlerin, Samsung’u alt etme konusundaki başarılarından ve Samsung’u üretimi düşürme kararı almaya ittiklerinden bahsetmiştik.

Çin’li akıllı telefon üreticilerinin, Samsung’da olduğu gibi aslında Apple’ı da hezimete uğratma potansiyelleri olduğu söylenebilir.

Çin ve etrafındaki coğrafyada ciddi anlamda rekabet ve satış üstünlüğü olan Çin’li şirketlerin son dönemlerde ürettikleri cihazların niteliğinin; kalitesiz, taklit ve ucuz olmaktan çıkıp; kaliteli, yüksek performanslı ve bununla birlikte uygun fiyatlarla satılıyor olması, pazardaki büyük rakipler için özellikle bu bölgede dezavantaj oluşturuyor.

Samsung’un Çin karşısında pes etmesi sonrasında, Apple’ın da mevcut fiyatlarıyla bu bölgede var olabilmesi pek mümkün görünmezken, Çin’li üreticilerin yüksek performans ve uygun fiyat politikalarını dünya geneline yaymaları daha olası.

Çok hareketli olan akıllı telefon pazarında taşlar yerinden oynayacak gibi görünüyor. 3 – 4  sene önce zirvede olan Nokia’nın şu anki durumunu dikkate aldığımızda, Apple ve Samsung da bir kaç sene sonra aynı kaderi paylaşabilir.                

Hızlı bir şekilde yükselişlerini sürdüren Huawei, ZTE, Xiaomi, Meizu, Iocean, Oppo, Gionee, OnePlus, Vivo, Smartisan ve saymadığımız birçok Çin’li teknoloji şirketinden bazılarının adını ve ürünlerini sıkça duyar olduk, bazılarını da önümüzdeki dönemde çok sık duyacağız ve ürettikleri cihazlar, figüran olmaktan çıkıp başrollerde yer alacaklar.

    blog comments powered by Disqus