Şimdiki Zaman Dronelar Hayatımızda

Dronelar Hayatımızda

Şimdiki Zaman
Dronelar Hayatımızda

 

Son günlerde farklı hünerleriyle adını sık sık duymaya başladığımız, büyüklerin oyuncağı Drone. Tüm dünya ve Türkiye’de kullanımı yaygın olan marka AR.Drone olarak bilinmekte ve Fransız Parrot firması tarafından üretiliyor. Son dönemde ise, 2015 yılı için Drone üretimi konusunda ayırdığı milyar dolarlık ciroyla gündeme gelen DJI firmasının ürettiği Dronelar gündemde.

Wi Fi bağlantısı ile çalışan bu cihazlar için, dünyanın ilk 4 pervaneli yeni nesil helikopteri,  daha doğrusu quadcopteri diyebiliriz. Bunlar, askeri amaçlarla kullanılan Droneların, sivil kullanıma yönelik üretilen oyuncak versiyonu.

Keşif uçuşları, reklamcılık, köpek dalaşı oyunu ve güvenlik amacıyla görüntü temin etme gibi iyi niyetli amaçlar için üretilen bu cihazlar, son günlerde sahiplerinin yaratıcılıklarına bağlı olarak yapabildikleri şeylerle şaşırtmaya devam ediyor.

Markete sigara almaya giden Drone, gölette balık tutan Drone, İngiltere’de bir maçı kaydettiği için sahibini mahkemelik eden Drone ve kargo teslimatı yapan Drone karşılaştığımız örnekler arasında.

Bunların yanında, zaman zaman gökyüzünde UFO gördüğümüz izlenimine kapılmamızda da başrol yine Dronelara ait. Çünkü bu cihazların, uzunca bir süre gökyüzünde kalarak; ışıklarının yanıp sönmesi, yaptıkları hareketler ve gökyüzünde sabit kalabilmeleri, görenleri heyecanlandırmaya ve UFO gördüklerini zannetmelerine neden oluyor.

Dronelarla yapılabilenler ve bundan sonra yapılabilecekler düşünüldüğünde, bir takım riskler ağır basmış olacak ki, bazı ülkelerde sırasıyla Drone kullanımının yasaklanması veya sınırlamalar getirilmesi gündemde.

Nisan 2014’de Avustralya’da gerçekleştirilen bir etkinlikte, bir atletin kafasından yaralanması sonrasında,  Drone kullanımını sınırlayan ve ehliyete tabi hale getiren bir takım yasaklamalar gündeme gelmişti.

Ülkemizde de kısa süre önce, Atatürk Havalimanı üzerinde Drone uçurulması üzerine  bu durumun, yolcu ve uçakları tehlikeye attığı dolayısıyla yasaklanabileceği gündeme geldi.  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından, Dronelar ile yapılan uçuşların; uçuş emniyetini, can ve mal güvenliğini riske ettiği belirtildi. Havada fotoğraf ve video çekimi için Genel Müdürlükten uçuş izni alınması gerektiği, izinsiz yapılan uçuşların ise idari para cezasına tabi olacağı ve bu uçuşlar hakkında suç duyurusunda bulunulabileceği belirtildi.

Yine geçtiğimiz günlerde,  Amerika Federal Araştırma İdaresi ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından, güvenlik standartlarını korumak amacıyla Drone uçuşlarına yönelik kullanım yaşı ve uçuş yükseklik mesafesiyle ilgili yasaklamalar gündeme geldi. Ayrıca Amazon ve DHL gibi şirketlere getirilen, bir yere Drone ile kargo bırakılmasının yasaklanması konusu da dikkat çekici. Bazı e-ticaret şirketlerinin bunu uyguladığı, bazılarının da planları dahilinde olduğu ve konuyla ilgili ciddi çalışmalar yaptıkları biliniyordu.

Getirilen yasaklamalardan sonra, bu oyuncakların aşağıdaki muhteşem özelliklerini deneyimleme fırsatı bulabilecek miyiz, bilemiyoruz ancak yine de özelliklere ve fiyatlara şöyle bir göz atalım:

Dronelar, ücretsiz indirilen bir uygulama ile iOS, Android cihazlar ve WiFi uyumlu herhangi bir kablosuz cihazla kumanda edilebiliyor. Marka ve modele göre değişmekle birlikte 300 metre yüksekliğe kadar çıkabilen Dronelar, mevcut  kameraları ile canlı video ve görüntü kaydederek anında telefon veya tablete aktarabilme imkanı veriyor. Ayrıca arttırılmış gerçeklik destekleyen özelliği, Drone’a sanal roket gönderilerek oynanılan köpek dalaşı gibi uçan bir video oyunu deneyimi sunuyor. Mobil cihaza indirilen uygulamalar ile tek veya iki kişilik farklı oyunlar da oynayabilirsiniz.

Batarya doluyken; modele göre değişen, 12 dakikadan 36 dakikaya kadar uçuş özelliği bulunan oyuncak, oto pilot özeliği ile otomatik iniş ve kalkış yapabiliyor, kumandayı bıraktığınız anda olduğu yerde asılı kalabiliyor. Modellere göre farklılık göstermekle birlikte 1 veya  2 adet HD pil ile çalışıyor.

Genel olarak tüm Dronelarda mevcut olan bu özelliklere ilave olarak DJI firmasının ürettiği üst model Dronelar;  yüksek performanslı ve 3 eksenli kamera stabilizasyonu, sabit uçuş imkanı, yükseklik sabitleme, eve otomatik dön, ekranda gerçek zamanlı uçuş bilgisi ve uçarken kamera kontrolü gibi özellikler sunuyor.

Fransız Parrot firması  tarafından üretilen Droneların; AR.Drone 2.0 Classic , AR.Drone 2.0 Elite Edition, AR.Drone 2.0 Power Edition, Bebop Drone gibi farklı modelleri bulunuyor. Ülkemizdeki satış fiyatları ise model farklılığına göre yaklaşık 1000 ile 3000 TL arasında değişiyor.  

DJI firmasının ürettiği modeller is; DJI Phantom, DJI Phantom GoPro Hero Aksiyon Kamera,  DJI Phantom FC40 Kamera, DJI Phantom 2 Vision ve Octocopter diye anılan 8 kanatlı S1000 Premium. Bu modellerin fiyat aralığı ise 1400 TL ile 35000 TL (En pahalı model olan Octocopter) arasında değişiyor.

Parrot ve DJI en bilinen Drone üreticileri. Bunların dışında; CineStar X8, Hubsan X4, Storm Drone, Nano QX Quad-Copter, TBS Gemini gibi farklı Drone markaları da sayılabilir.

    blog comments powered by Disqus