Tüketici Pusulası Fiyatı En Çok Artan Ürün Erkek Kazağı Oldu

Fiyatı En Çok Artan Ürün Erkek Kazağı Oldu

Tüketici Pusulası
Fiyatı En Çok Artan Ürün Erkek Kazağı Oldu

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre; Ekim ayı enflasyon artışı aylık bazda 1,55; yıllık olarak ise 7,58 oranında gerçekleşti.

Ana harcama kategorilerine bakıldığında, aylık bazda en yüksek artışın, yüzde 11,43 ile giyim ve ayakkabıda olduğu gözlemlenmekte.

Erkek Kazağı Zam Şampiyonu,

Fiyatında en çok artış olan ürün ise, yüzde 38,26 ile “erkek kazağı” oldu.

Fiyatı en çok artan diğer ürünler; yüzde 32,17 ile kadın kazağı, yüzde 30,10 ile erkek ceketi, yüzde 28,87 ile kadın kabanı, yüzde 27,60 ile çocuk kazağı, yüzde 25,30 ile çocuk botu olarak sıralanıyor.

Her ne kadar erkek kazağı başı çekse de, yukarıdaki sıralama, kışlık birçok giyim ve ayakkabı kaleminde fiyat artışı olduğunu gösteriyor. Yeni sezon ürünlerinin, Ekim ayı itibariyle satışa çıkmış olması muhtemel ve bu da fiyatları yükselten önemli etkenlerden.

Peki erkek kazağı fiyatları neden çok arttı? Enflasyonun nedeni erkekler mi?

Ortaya çıkan bu sonuca neden olan etkenlerden biri; kadınların daha çok pazarlık yapması, erkeklerin ise yapmaması olabilir.

Aslında şu bir gerçek ki, ürünler için belirlenen ilk fiyatlar, mutlaka bir pazarlık marjı konularak belirleniyor.  Pazarlık, ürünlerin ortalama piyasa fiyatının belirlenmesinde etkili araçlardan birisi.  Tabi bir de pazarlığın, “pazarlık sünnettir” boyutu var. Bu görüş de, tüketicinin aldanmaması ve satıcının aldatmaması gereğinden ortaya çıkmış aslında.

Kadınlar bu olgunun daha çok farkındalar, kolay kanmıyorlar ve sonuna kadar pazarlık haklarını kullanıyorlar.

Ayrıca kadınlar için alışveriş bir keyfe dönüşürken, erkeklerin çoğu alışverişi zaman kaybı olarak değerlendiriyor ve zorunluluktan yapıyor.

Neyi nereden alacağını bilmek, pazarlık yapmak ve mağazaya gidip, görerek, dokunarak ve inceleyerek bir ürün almak daha çok kadınlara mahsus. Erkekler ise, offline alışverişe daha az zaman ayırıyor ve genellikle internet üzerinden online alışverişi tercih ediyorlar.  

Erkek kazağındaki fiyat artışını, sadece “erkekler pazarlık yapmıyor” şeklinde bir nedene bağlamak doğru olmaz tabi ki. Bunun dışında, kadınların daha çok alışveriş yapması, kadın kazakları ve genel olarak kadınlara özgü ürünlerin daha çok satılması ve dolayısıyla sürümden kazanılması gibi etkenlerin de olduğunu belirterek, erkekleri zan altında bırakmayalım.

Ayrıca kadınlar erkeklere göre daha ufak tefek, kadın kazaklarında daha az yün kullanılıyor, bu da maliyeti ve fiyatları düşürüyor değil mi? Erkekler ne yapsın? :)

    blog comments powered by Disqus