Şimdiki Zaman Google İlk Fiziksel Mağazasını Açtı

Google İlk Fiziksel Mağazasını Açtı

Şimdiki Zaman
Google İlk Fiziksel Mağazasını Açtı

 

Her ne kadar online alıveriş ciddi anlamda hayatımıza girmiş olsa da, ürünlerini fiziksel olarak müşteriyle buluşturma ihtiyacı hala şirketler için önemini koruyor. Çünkü fiziksel mağazalar; şirketler için; müşterinin ilgisini çekebilmeleri, birebir diyalog kurabilmeleri ve daha güçlü bir marka algısı yaratmaları için önemli olanaklar sağlıyor. Müşteri için yaratılan; ürünü görme, dokunma ve deneme fırsatı ile daha gerçekçi bir satın alma deneyimi  söz konusu oluyor, ürün ve marka sadakati oluşuyor.

İşte bu nedenle, 1998’de arama motoru işleviyle bize merhaba diyen ve günümüzde bir teknoloji  devi haline gelmiş olan Google da daha fazla beklemedi ve açtığı ilk fiziksel mağazasında, ürünlerini tüketiciler ile buluşturmaya başladı.

Mağaza, Londra’da Tottenham Court Road üzerindeki Currys PC World mağazası içinde Google’a ait bir bölümde yer alıyor. Kendi mağazasını açmadan önce Google, Currys PC World’de ürünlerinin tanıtımını yapmaktaydı.

Şirket, mağazada Chrombook laptoplar, Chromcast TV ürünleri, tabletler, android telefonlar, android tabanlı üçüncü parti ürünler vb. çeşitli ürün yelpazesini tüketicilerle buluşturuyor. Öne çıkan ürün ise 2014’de satışa sunulan Chrombook. Google Currys içindeki mağazasında; kendi personelini çalıştırıyor, dekorasyonu ve demo istasyonu tamamen Google tasarımı.  Görevlendirilen uzman müşteri temsilcileri; ürünler ile ilgili müşterileri bilgilendiriyor, soruları yanıtlıyor ve satış danışmanlığı yapıyorlar.

Mağazaya bakıldığında; bisiklet, çark gibi farklı objeler  kullanılarak tasarlanan logonun vitrine hakim olduğu dikkat çekiyor. Ayrıca mağaza içinde, elektronik sprey boyayla kendinize özgü bir doodle oluşturabileceğiniz büyük bir wallboard yer almakta.

Apple’in mükemmel mimarisi ve tasarımıyla dikkat çeken mağaza yapılarıyla karşılaştırıldığında,  Google’in mağazasının şu an biraz mütevazi kaldığı söylenebilir. Ancak Google’ın, çok yakın zamanda yeni adımlar atarak, geliştirilmiş mimari ve tasarımlara sahip yeni mağazalarla, birçok ülkede karşımıza çıkması muhtemel görünüyor.

Google’ın bu konuda ilerleme planı, öncelikli Fulham, Londra, Thurrock ve Essex’de mağaza açmak ve sonra da dünya geneline yayılmak yönünde.

    blog comments powered by Disqus