Şimdiki Zaman Görme Engelliler İçin Akıllı Saat: DOT Smartwatch

Görme Engelliler İçin Akıllı Saat: DOT Smartwatch

Şimdiki Zaman
Görme Engelliler İçin Akıllı Saat: DOT Smartwatch

 

Teknolojinin birçok alanda hayatımızı kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçek. Aşağıda detaylıca bahsedeceğimiz ürün ise, farklı bir kullanıcı kitlesinin hayatını kolaylaştıracak olması nedeniyle başarılı ve takdire şayan.

Akıllı saatler, bilindiği üzere son dönemlerin en çok tercih edilen popüler dijital cihazlarından biri haline gelmiş durumda. Bir Güney Kore girişimi olan DOT Smartwatch ise, görme engelliler için tasarlanan ve ekranda Braille karakterlerini gösteren bir akıllı saat.

Dünya Sağlık Örgütü’nün(World Health Organization) verilerine göre dünya genelinde 39 milyon civarında görme engelli bulunuyor. Braille alfabesi konusundaki eğitimlerin ve materyallerin de sınırlı olduğu düşünüldüğünde, görme engelli kişiler için bu yönde teknolojik gelişmelerin olduğunu görmek güzel.

Yakın bir zamanda satışa sunulacak olan saatin, görme engellilerin kullanımını oldukça kolaylaştıracak özellikleri bulunuyor.

Ekranda gösterdiği "Braille" karakterleri sayesinde, görme engelli kişilerin ekranda yazanları anlamalarını sağlayan akıllı saatin bluetooth bağlantı özelliği bulunuyor.

Saniyede 100 karakteri gösterebilen ve 10 saat pil süresi bulunan akıllı saat, tüm mesajları, tweetleri, e-postaları, GPS bilgilerini vb. bildirimleri kullanıcısına iletebiliyor. Projenin yaratıcısı ve CEO’su Eric Ju Yoon Kim; Dot Akıllı Saat’in kullanıcılarına, bildirimleri kendi alfabelerini kullanarak okuma şansı verdiğini iletiyor.

Dokunulan bölümde ne yazdığı sesli olarak kullanıcıya söyleniyor, gelen mesaj kişisel asistan tarafından okunuyor. DOT akıllı saat, dokunma duyusundan hareketle, saatin görme engelli kişiler tarafından anlaşılmasını sağlıyor.

Üzerinde yer alan 4 farklı grupta 6’şar nokta bulunuyor.  Bu noktalar gerektiği zaman yukarı doğru hareket ederek Braille alfabesine göre  4 ayrı karakterin bir arada oluşturulmasını sağlıyor. Kullanıcı bu sayede saati öğrenebiliyor, gelen bildirimleri alabiliyor ve okuyabiliyor.

300 doların altında bir fiyatla, bu yıl Aralık ayında 10000 adetle sınırlandırılarak piyasaya çıkacak olan saatin, ilk olarak ABD’de satışa sunulması bekleniyor.

Şu ana kadar, yatırımcılardan 100 bin dolar, Güney Kore hükümetinden ise "Tech Incubator Program for Startup(TIPS)” kapsamında 500 bin dolar yatırım alan projenin, Ağustos ayında 1 milyon dolar daha yatırım alacağı belirtiliyor. 

Lead designer Mason Joo, CEO Eric Kim, CTO Ki Sung, and software engineer Juhwan Lim.

    blog comments powered by Disqus