Tüketici Pusulası İlk Yerli Elektronik Para “Param”

İlk Yerli Elektronik Para “Param”

Tüketici Pusulası
İlk Yerli Elektronik Para “Param”

 

4 Eylül 2015’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararına göre; Turk Elektronik Para A.Ş.’ye, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’un ilgili maddesi çerçevesinde elektronik para ihraç etmek üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyette bulunma izni verildi.

Bu kararın yürürlüğe girmesi ile birlikte, ilk yerli ve yasal elektronik para olan “Param”, ödeme sistemleri arasındaki yerini aldı.

e-Ticarette elektronik para kullanımının avantajları:

Son yıllarda, online ödeme sistemlerinin ve elektronik para kullanımının artmasıyla birlikte e-ticarete gelen esneklik ve hareketlilik dikkat çekici. Türk Elektronik Para A.Ş.’nin ve farklı Türk firmalarının da bu sektörde yer almaları ve rekabet edebilir hale gelmeleri önemli.

Ödeme sistemleri ve elektronik para teknolojisinin yaygınlaşmasıyla, kayıt dışı ekonominin önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca, kullanıcılarına, kredi kartı veya banka kartı kullanmadan pratik ve güvenli ödeme imkanı sunan bu sistemler sayesinde, e-ticaret firmaları da birtakım avantajlar elde ederek, daha fazla satış yapma imkanına kavuşuyor.

Turk Elektronik Para A.Ş.’nin faaliyet izni ile sağlayacağı hizmetler:  

TurkPos: e-Ticaret sitelerine sanal pos çözümleri,

TurkVezne: Fatura ödeme hizmetleri,

Para Transferi: Yurtiçi ve yurtdışı para transferi,

TurkTahsilat, TurkOdeme: Tahsilat ve ödeme hizmetleri, 

AkıllıKart Projeleri: Elektronik para hizmetlerinin sunulduğu temassız kart işlemleri; Param, BaroKart, AdaletKart, PlatinCard, EasyCard.

BaroKart ile 1 milyar TL ödeme işlemi yapıldı:

Turk Elektronik Para Yönetim Kurulu Başkanı Emin Can Yılmaz: “Bugüne kadar sunduğumuz “Temassız Akıllı Kartlar” ve ödeme altyapımız ile önemli miktarda ödeme işlemine aracılık ettik. Akıllı Avukat Kimlik kartı ile elektronik cüzdanı birleştiren projemiz BaroKart üzerinden yaklaşık 1 milyar TL ödeme işlemi gerçekleştirildi” bilgisini verdi. Yılmaz, pazara sunacakları bir dizi hizmetin öncüsü “Param” hakkında şu detayları paylaştı:

“Türkiye’de yeni bir dönem, yasal ve güvenceli elektronik para dönemi başlıyor. Bu kapsamda pazara sunduğumuz markamız ‘Param’, kullanıcılarına büyük kolaylıklar ve çeşitli avantajlar sağlayacak yerel elektronik para. ‘Param’la ödemek istiyorum’ diyen bireyler ya da kurumlar, öderken hem kazanacak, hem hesabını bilecek, hem de bütçesini yönetebilecek. Param kullanıcılara ve kamu kurumlarına güvence, şeffaflık ve kolaylık sağlayacak. “

    blog comments powered by Disqus