Alışveriş Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Çok...?

Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Çok...?

Alışveriş
Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Çok...?

 

Yaptığımız alışverişlerde, neredeyse satın aldığımız her iki üründen birisi plansız. Günümüzde uygulanan modern pazarlama teknikleri ile internette gezinirken veya vitrinde gördüğümüz güzel kıyafetler, ayakkabılar, son teknoloji elektronik ürünler başımızı döndürüyor ve bizleri hiç aklımızda olmayan bir ürünü satın almaya yönlendirebiliyor.

Satış temsilcileri silahlarına davranmadan, bazen kendimiz teslim oluyoruz. Sadece görsel cazibe bizi ikna etmeyi başarabiliyor. Bu aslında modern pazarlamanın başarısı.

Yapılan araştırmalara göre, eğitim seviyesine göre plansız harcama oranlarına bakıldığında, kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe plansız yapılan harcamalarda artış gözlemleniyor, kadınlarda bu oran % 70’in üzerinde. Eğitim seviyesi yükselen erkeklerde ise bu oran % 40 seviyelerine düşüyor. Kadınlarda oranın yüksek oluşunda, çalışma hayatına dahil olmaları ve gelir düzeylerinin artması, ekonomik özgürlüklerini kazanmış olmaları, alışverişin ruh hallerine olan pozitif etkisi, bilinçli annelerin söz konusu çocukları olunca onlar için yaptıkları her türlü harcama vb. gibi  etkenler sayılabilir. Hem erkeklerde hem kadınlarda yaş arttıkça, plansız alışveriş oranında düşüş gözlemleniyor.

Eğitim seviyesi gözetilmeden, kişisel mutluluk için yapılan alışverişlerin çoğu, ilginç ama, erkekler tarafından yapılmaktaymış! Erkeklerin çoğunun lüks tüketime ve özellikle lüks saat harcamasına para ayırdıkları saptanmış. Evlilik oranlarının düşmesi ve evlenme yaşının yükselmesi, boşanmaların artması gibi nedenlerle sorumluluklarının azalması, erkeklerin harcamalarını arttırmış olabilir.

Tabi şu konuyu da gözden kaçırmamak gerekir; erkeğin kişisel mutluluğu, eşinin veya sevgilisinin kişisel mutluluğuyla doğru orantılı olduğu için erkeklerin yaptığı harcamalar sadece kendileri için olmasa gerek…

Çünkü, erkeklerin daha fazla alışveriş yaptıkları sonucunun çıktığı araştırmalar, erkeklerin kendisi için mi, eş ve sevgilileri için mi lüks tüketim yaptıkları ve eşlerinin kredi kartıyla alışveriş yapan kadınların da olduğu gerçeği gözetilerek yapılsaydı, eminiz bu yarışı kadınlar açık ara kazanırdı.:)

    blog comments powered by Disqus