Tüketici Pusulası Kargo Teslimatı Sırasında Bilmeniz Gerekenler

Kargo Teslimatı Sırasında Bilmeniz Gerekenler

Tüketici Pusulası
Kargo Teslimatı Sırasında Bilmeniz Gerekenler

 

Son dönemlerde online alışverişin yaygınlaşmasıyla birlikte, kargo firmalarının önemi ve bu firmalara duyulan ihtiyaç arttı. Her e-ticaret firması, bir kargo firmasıyla anlaşarak ürünlerini müşterilerine ulaştırmak durumunda.

Hepimizin bildiği gibi, çeşitli platformlarda; kargo teslimatının gereken süre içinde yapılmaması veya ürünün hiç teslim edilmemesi, teslimat sırasında yaşanan bozulmuş, kırılmış, hasarlı ürün sorunu, personelin kötü hizmet vermesi, hasar tespit tutanağı tutulması gereken durumlarda sorun yaşanması  vb. konular sıklıkla tüketicilerin şikayetlerine konu olmakta.

Bu sorunlar, Türkiye’deki kargo sisteminin; gelişmekte olduğu gerçeğiyle beraber, daha kaliteli ve sorunsuz hizmet sunabilmesi için atması gereken adımlar olduğunu gösteriyor.

Kargo şirketlerine düşen sorumluluklarla beraber tüketiciler olarak bizlerin de, özellikle ürün teslimatı sırasında yapılması gerekenleri ve haklarımızı bilmemiz, yaşanılan sorunlara daha bilinçli yaklaşmamızı ve zamanla bu sorunların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Paketinizi kargo görevlisinin yanında kontrol etmelisiniz:

Teslim aldığınıza dair imza atmadan önce, paketi kargo görevlisinin yanında açarak kontrol etmelisiniz. Yanında açmamanız halinde her hangi bir eksik olması durumunda bunu ispat edemeyeceğiniz için bir hak iddia edemezsiniz.

Hasar tespit tutanağı düzenletme hakkınız var:

Gelen üründe her hangi bir hasar, eksik olduğunu fark etmeniz halinde, kargo yetkilisinden “hasar tespit tutanağı” tutmasını talep etme hakkınız bulunmakta.

Uygulamaya bakıldığında, “imza atmadan önce paketi açarak kontrol etmek” şeklindeki işleyiş, kargo firmasına veya teslimatı yapan görevlinin tavrına göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu konuyu kesin bir dille ifade eden yasal bir düzenleme olmaması ve kargo firmalarının uygulamalarına ve personellerine gerekli bilgilendirmeyi yapıp yapmamalarına bağlı olarak; kargo görevlisinin, imza atılmadan paket açılmasına itirazı, yanında tutanak olmadığını belirtmesi veya bu işleyişi bilmediğine dair söylemleriyle karşı karşıya kalmanız muhtemel.

Ancak paketi kontrol etmeden önce imza atmanız, ürünü teslim aldığınız anlamına geleceği için hasar tespit tutanağının imzadan önce düzenlenmesi önemli. Böylece, kargoyu teslim almadan ürünü iade etme hakkınız oluyor.

Belgelerinizi saklayın:

Satın aldığınız ürüne ait fatura, garanti belgesi vb. belgeleri ve ürünün orijinal ambalajını mutlaka saklayın. Ürün kullanımı sırasında her hangi bir sorunla karşılaşmanız söz konusu olursa, fatura ve gerekli diğer belgelerin olmaması durumunda satıcı firmadan her hangi bir destek alamayabilirsiniz.  

Teslimat sırasında adresinizde bulunmamanız halinde ne olur?

Teslimat sırasında adresinizde yoksanız, kargo görevlisi tarafından kargonuz en yakın şubeye bırakılır. Burada önemli olan nokta, görevlinin sizi evde bulamadığını belirten ve kargo firmasına ait irtibat numarasını da içeren, yapılması gerekenlerin yazıldığı bir not bırakması. 

Not bırakılmaması veya not üzerinde yeterli bilgi olmayışı; alıcının kargo firması yerine satıcı firmayla bağlantıya geçmesine dolayısıyla karışıklığa ve gereksiz zaman kaybına neden olabiliyor.

Bu tip durumlar hem satışı yapan e-ticaret firmasının hem de kargo firmasının tüketici gözünde güven kaybetmesine ve müşteri şikayetlerine yol açıyor. Aynı zamanda gelişmekte olan e-ticaret sektörünün işleyişini de sekteye uğratıyor.

Bu nedenle, bırakılan not üzerinde yeterli bilgi olmaması halinde satıcı firmayı aramak yerine, size en yakın kargo şubesini arayarak takip numaranızdan veya isminizden gerekli bilgiye ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

    blog comments powered by Disqus