Şimdiki Zaman Kişisel Güneş Koruyucunuz Solitair

Kişisel Güneş Koruyucunuz Solitair

Şimdiki Zaman
Kişisel Güneş Koruyucunuz Solitair

 

İngiliz bilim insanları, yaz aylarında ne miktarda güneş koruyucu kullanılması gerektiğini bildiren giyilebilir bir cihaz geliştirdiler.

Kullanıcıların cilt tipini belirleyerek, UVA ve UVB ışınlarından bilinçli şekilde korumayı sağlayacak bu cihazla, cilt kanserine karşı önlem alınabileceği belirtildi.

Solitair ismi verilen cihaz, küçük bir sensör vasıtasıyla kullanıcının cildinin ne kadar güneş ışığı aldığını ölçerek, verileri akıllı telefonlara aktaracak.

Cihazı geliştiren bilim insanları, Solitair’in kısa sürede güneşin zararlı etkilerine karşı farkındalık yaratacağını düşünüyorlar.

Güneşin dalga boyunu da hesaplayabilen bu cihaz sayesinde, bulunulan yere göre ne kadar süre güneşte kalınabileceği konusunda kullanıcılara öneri de sunulacak. Örneğin, Mısır’da sahilde iseniz, size daha az güneşte kalmanız önerilirken; İskoçya’da sahilde iseniz güneşte geçirebileceğiniz süre artacak.

Solitair’i geliştiren araştırma ekibinde olan Uzman Peter Luebcke, icatlarından şöyle bahsetti:

“Biz renk pigmentlerinin ayrımında ve optik analizlerde çok başarılıyız. Tüm deneyimlerimizi bir araya getirerek cildimize derinlemesine bakabilen ve ihtiyaca göre güvenliğimizi sağlayan bir aygıt geliştirdik. Bu sistem güneş korumanın yanı sıra kişiye özel, her cilt tipine ayrı olarak ne kadar ve ne süreyle koruma kremi kullanılacağını belirtiyor.”

Araştırma ekibi, güneş koruma cihazını mümkün olduğunca küçük bir boyuta getirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Şimdilik, cihazla ilgili çalışmaların ne zaman tamamlanacağı ve ne zaman satışa sunulacağı konusunda bir açıklama bulunmamakta. Satışa sunulduğunda, özellikle cilt sorunu olanlar ve güneşin olumsuz etkilerine daha çok maruz kalan, açık ten rengine sahip kişiler için oldukça faydalı olacak gibi görünüyor. 

    blog comments powered by Disqus