Şimdiki Zaman Kitlesel Fonlamaya İyi Bir Örnek Daha: Davek Alert Umbrella ile Şemsiye Unutmaya Son

Kitlesel Fonlamaya İyi Bir Örnek Daha: Davek Alert Umbrella ile Şemsiye Unutmaya Son

Şimdiki Zaman
Kitlesel Fonlamaya İyi Bir Örnek Daha: Davek Alert Umbrella ile Şemsiye Unutmaya Son

 

Onu unutmak üzere olduğunuzu hatırlatan, sizinle iletişim kuran bir şemsiyeniz olsun ister miydiniz?

Telefonunuzla kurduğu bağlantı sayesinde, asla unutmayacağınız bir şemsiye Davek Alert Umbrella. Başlıca görevi bizi yağmurdan korumak olan şemsiyenin de, teknolojik gelişmelerden nasibini aldığını görüyoruz bu yeni tasarımla.

Şemsiyeyi bir yerde unutmak veya kaybetmek, sıklıkla karşılaşılan durumlardan olduğu için buna çözüm üretmek amacıyla geliştirilen bu tasarım, Dave Kahng’a ait.

Bluetooht LE teknolojisinden faydalanılarak; şemsiyeye yerleştirilen küçük bir çipin, Android ve iOS cihazlar tarafından algılanan sessiz bir sinyal yayması sağlanıyor. Bir çok yerden temin edilebilecek küçük, yassı pil desteğiyle çalışan bu çip, kullanılmadığı zaman uyku moduna geçecek şekilde tasarlanmış, böylece pilin kullanım ömrü 1 – 2 yılı buluyor.

Uygulama, Apple App Store ve Google Play Store üzerinden ücretsiz indirilerek kullanılabilecek. 60 sn. süreyle şemsiyeyi telefonun yanında tutmak, otomatik olarak bağlantının gerçekleşmesi için yeterli olacak. Ayrıca sıradan bir şemsiye olmadığı, benzersiz bir güç ve dayanıklılıkla tasarlandığı belirtiliyor. Fiyata gelince, 79 doları gözden çıkarmanız gerekecek.

Peki ne zaman? Dave Kahng tarafından geliştirilen ve Kicksatarter üzerinden destek bulma ve üretim sürecinde olan tasarımın, piyasaya çıkış tarihi olarak Eylül 2015 gösteriliyor.

Peki Kickstarter nedir? Bir çok alanda (teknoloji, oyun, moda, tasarım,  müzik,…)  proje geliştiren kişiler için, belirli bir süre dahilinde, projenin yapım maliyeti oranında bağış toplanması ve sonrasında projenin hayata geçirilmesine aracılık eden ABD merkezli kitlesel fonlama (crowdfunding) şirketi.

Kickstarter’da projenizi tanıtabilmek ve destek bulabilmek için şu koşullar gerekli:

*18 yaşını doldurmuş olmak

*Amerikan vatandaşı ve sosyal güvenlik numarası sahibi olmak

*Amerika’daki bir bankanın banka veya kredi kartına sahip olmak

*Amerika’da ikamet etmek

Şu ana kadar Kickstarter’a yapılan proje başvuruları içinde, desteklenen 50 binden fazla başarılı proje için toplam 1 milyon dolar civarında fon toplandığı belirtiliyor.

Davek Alert Umbrella dışında KickStarter’da destek bulmuş başlıca projeler şöyle:

1.Pebble (Akıllı saat)

2.Coolest Cooler (Çok işlevli soğutucu)

3.Nano Light (Dünyanın en verimli ampülü)

4.Form 1 (3D Printer)

5.KickSat - Sprite (Kişisel uzay aracı)

6.ARKYD (Uzay teleskobu)

7.Exploding Kittens (Kart oyunu)

8.OUYA (Android tabanlı oyun konsolu)

9.PonoMusic (Taşınabilir müzik sistemi)

10.The Veronica Mars Movie Project (Film projesi)

Kickstarter’ı, başarılı fikir ve projelerin destek bulabileceği ve hayata geçirilebileceği, dünyadaki en başarılı platform olarak nitelendirebiliriz.

İyi bir fikri ve projesi olan fakat yeterli sermayesi olmayan veya finans kurumlarından destek alamayanların kullandığı, modern finansman yöntemlerinden biri olarak kabul edilen kitlesel fonlama uygulamasının dünyadaki diğer örneklerine bakacak olursak; “indiegogo.com”, “peerbackers.com”, “watsi.com” diyebiliriz.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) dünyadaki benzeri sistemleri incelemesi ve Türkiye için de vize çıkmasının ardından; “projemefon.com”, “biayda.com”, “fonlabeni.com” platformlarının, Türkiye’de faaliyet gösterdiğini görmekteyiz.

Kitlesel fonlama ile şu ana kadar dünyada 4 milyar dolarlık fon toplandığı belirtilmekte. Kitlesel fonlama, bağış niteliğinde karşılıksız olabileceği gibi, üründen vermeyi vaat etme, reklam vaadi, faiz veya hisse vaadi karşılığı fon toplamak şeklinde olabilmekte.

 

    blog comments powered by Disqus