Tüketici Pusulası Kredi Kartı Taksit Sayısı Artıyor

Kredi Kartı Taksit Sayısı Artıyor

Tüketici Pusulası
Kredi Kartı Taksit Sayısı Artıyor

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben tarafından; beyaz eşya, mobilya ve eğitimde kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9’dan 12’ye çıkartılacağı yönünde açıklama yapılmıştı.

Açıklama sonrasında, kredi kartlarına taksit düzenlemesi ile ilgili detayları içeren, “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı”, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) internet sitesinde yayımlandı.

Hangi Sektörlerde 12 Ay Taksit Olacak?

Taslağa göre, hem bireysel hem kurumsal kredi kartları için; beyaz eşya, mobilya ve eğitime uygulanan taksit sayısı 9’dan 12’ye çıkartılacak; kuyumda ise 4 olarak uygulanacak.

Taksit artışının, bu sektörlerde canlanma yaratması ve satışları arttırması bekleniyor. Düzenleme sonucu alışverişte oluşacak hareketlenmeyle, e- ticaret siteleri ve KOBİ’ler için de bir takım avantajlar doğmuş olacak.

Belirttiğimiz bu sektörler dışında, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek.

Taksit Uygulanmayacak Ürün ve Hizmetler:

Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda taksit uygulanmayacak. Ayrıca yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacak.

Kredi Kullanım Koşulları:

“Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı” ile “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı’nda” da düzenleme yapılması gündemde. Böylelikle kredi kullanım koşulları ile de değişiklikler söz konusu olacak.

Buna göre, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamayacak. 

    blog comments powered by Disqus