Şimdiki Zaman Mars'a Gidecek İlk Türk Ekibi

Mars'a Gidecek İlk Türk Ekibi

Şimdiki Zaman
Mars'a Gidecek İlk Türk Ekibi

 

Mars One Projesi kapsamında 2025’de Mars’a planlanan yolculuk.

50 kadın, 50 erkek toplam 100 aday,

39 Kuzey ve Güney Amerikalı, 31 Avrupalı, 16 Asya’lı, 7 Afrikalı, 7 Avustralyalı.

İçlerinden sadece 24’ü gidebilecek,

4’lü 6 farklı grup halinde.

Geri dönmemek üzere, tek gidişlik bilet!

Başvuran Türkler’den,

Hiç seçilen yok!

Neden gidemiyoruz?

Otoritelerin karar sürecinde;

Türklerin memleket hasreti çekebileceği düşüncesi mi sorun yarattı acaba?

Yoksa eller gitti aya Türkler kaldı yaya metaforu yüzünden mi karnemiz kötü ?

Ya da Mars’da kurulacak yerleşik hayatın Türk kültürü ve yaşam tarzına uygun olmayacağı öngörüsü mü?

Kebap, çiğ köfte yemeden, iki el tavla atmadan, kumanda elinde televizyon karşısında zaplamadan hayat nasıl geçer  Türkler’e Mars’da?

Bunlar işin şakası.

www.parapusula.com olarak Mars’a gidecek ilk Türk ekibini biz açıklayalım istedik…

Mars yolculuğunun zorlu ve yıpratıcı projesini büyük bir gizlilik içerinde yürüten kişinin, Acun Ilıcalı’dan başkası olması düşünülemezdi ve öyle de oldu.

Üstün yetenekli bilim adamlarının belirlendiği, “Yetenek Sizsiniz”; uzun seyahat ortamının psikolojik zorluklarına dayanıklılığın ölçüldüğü “Ütopya”; gezegenler arasında iletişimi sağlayacak ekibin içerisinde olacakların belirlendiği  “O Ses Türkiye” ve fiziksel zorlukların üstesinden gelebilecek kişilerin belirlendiği “Survivor” ekiplerinden seçilecek en iyi  24 kişiden  oluşacak süper bir kadro!

Şu sıralar Dominik üssünde, medyadan ve gözlerden uzak çalışmaların devam ettiğini belirtilen ve adını vermek istemeyen bir  Acun Medya çalışanından aldığımız bilgiler ışığında, Mars için reklam panosu hazırlayan şirkete siparişlerin geçildiği, sponsor firmaların, 55.000.000 km.lik ve en az 150 günü bulacak yolculuğun her türlü masrafını karşılayacak gıda, yakıt vb. tüm ihtiyaçlar için yarıştıklarını belirtti.

Yurt dışındaki başarılı formatları ülkemize getiren Acun Ilıcalı’nın Mars One Projesi’nin de üstesinden gelerek, ülkemizi gezegenler arası seyahat yarışında başarı ile temsil edeceğinden hiç kuşkumuz yok.

parapusula.com ekibi olarak biz de, kendisini şimdiden tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Mars’a gidecek ekibi geri getirmek için de yeni bir format arayışında olduğu medya koridorlarında konuşulanlar arasındaymış.:)

'' TOBB Genç Girişimciler Kurulu'na girme başarısını gösteren ve Türkiye'de ilklerin yapılmasında ön ayak olan Acun Ilıcalı'nın, neden olmasın sorusunu akıllarda bırakacak projelere imza atmasını beklemek, çok da ütopik olmasa gerek.'' 

 

 

 

    blog comments powered by Disqus