Tüketici Pusulası Nedir Bu 4G?

Nedir Bu 4G?

Tüketici Pusulası
Nedir Bu 4G?

 

Son dönemde sıkça duyduğumuz 4G neyi ifade etmektedir? 4G’de bağlantı hızı nasıldır? Türkiye 4G’ye ne zaman geçecek? 4G ihalesi ne oldu? 4G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle iletişimde neler değişecek? gibi soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

Bir Telekomünikasyon terimi olan 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 2G ve 3G teknolojilerinin devamı niteliğindedir ve bu teknolojilere göre daha fazla hız sunması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi beklenmektedir.

Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan, IP tabanlı, kablolu veya kablosuz bilgisayar, tüketici elektroniği, iletişim teknolojileri ve iç ve dış ortamlarda sırası ile servis kalitesi ve yüksek güvenliğiyle herhangi bir zamanda herhangi bir yerde her türlü ağ hizmetini tek bir noktada birleştirerek makul fiyat ve tek faturalandırmayla gerçekleştirecek, 100 Mbit/s ila 1 Gbit/s veri iletim kapasitesini sağlayabilen sistemlerin sistemi ve ağların ağı olmayı hedefleyen bir hizmettir.

4G’de Bağlantı Hızı,

4G’de cep telefonlarındaki bağlantı hızı, 100 Mbps ile 3G’nin 4 katına ulaşıyor. Mevcut kullanımdaki 3G’de bu hız 28 Mbps.

4G wi-fi ağlarda ise 1 Gbps’lik bir bağlantı hızı söz konusu.

Türkiye’de 4G İhalesi Ne Zaman?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın; Türkiye'de kullanılan 2G ve 3G gibi mobil elektronik haberleşme teknolojilerinin geçmişte tüketici beklentilerini yeterince karşıladığını ancak artan zengin içerikli uygulamalar, hız beklentisi ve mobil veri, internet tüketimini artıran akıllı cihazların piyasada yaygınlaşması gibi etkenlerin zaman içerisinde mevcut mobil elektronik haberleşme şebeke kapasitelerinin yetersiz kalmasına neden olacağını bildirmesiyle. Türkiye’de de geçtiğimiz aylarda 4G’ye geçilmesi gerekliliği gündeme gelmişti. Ancak daha sonra Bakanlık, 26 Mayıs'ta yapılması planlanan 4G ihalesinin 26 Ağustos'a ertelendiğini duyurmuştu.

Konuyla ilgili açıklama şu yöndeydi:

"Dünyadaki mobil elektronik haberleşmede sağlanan gelişmeler ve geleceğe yönelik çalışmalar da dikkate alınarak, Bakanlığımız ve düzenleyici kurumumuz olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun görev-yetki ve sorumlulukları çerçevesinde, halen sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeciler başta olmak üzere ilgili tarafların da görüşleri alınarak International Mobile Telecommunications - Uluslararası Mobil Telekomünikasyon (IMT) Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme çalışmaları sonuçlandırılarak buna ilişkin ihale süreci başlatılmıştır.

Bu süreçte, isteklilerin şartnameye yönelik değişiklik taleplerinin değerlendirilmesi ve ihaleye katılacak isteklilerin teknik ve finansal hazırlıklarını tamamlayabilmek için ilave zaman talepleri üzerine, sektörde faaliyet gösteren mevcut işletmecilerle birlikte Bakanlığımızda yapılan değerlendirmeler sonucunda, daha önce 26 Mayıs 2015 tarihinde yapılacağı duyurulan IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesinin 3 ay ertelenmesi hususunda müştereken görüş birliğine varılmış olup, bu çerçevede söz konusu ihale Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nca 26 Ağustos 2015 tarihine ertelenmiştir."

Erdoğan: “Türkiye 4G İle Çöplük Haline Gelir”,

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili olarak, ''4G ile bizim zaman kaybetmemize gerek yok. Şurada 2 yıl içerisinde Türkiye 5G’ye geçmeli. Biz buna bir defa adım atmalıyız. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G ile bir çöplük haline döner” demişti.

    blog comments powered by Disqus