Tüketici Pusulası NFC Nedir, Ne İşe Yarar?

NFC Nedir, Ne İşe Yarar?

Tüketici Pusulası
NFC Nedir, Ne İşe Yarar?

 

NFC (Yakın Alan İletişimi) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır.

Bu teknolojik iletişim standardı; Nokia, Sony ve NXP’nin 2004 yılında bir araya gelmesi sonucu oluşturulmuştur.

NFC, yakın mesafede çalışan bir teknoloji sunmaktadır. NFC uyumlu iki cihazın birbirine uzaklığı 4 – 10 cm. arasında olmalıdır.

NFC, günümüzde birçok cep telefonuyla uyumlu çalışan bir teknoloji standardı durumunda. Son zamanlarda kullanıma sunulan cep telefonlanın özelliklerine baktığımızda, çoğunun bu teknolojiyi desteklediğini görüyoruz. Özellikle Android veya iOS tabanlı cep telefonlarının son birkaç versiyonu Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay gibi ödeme sistemleri ile entegre çalışmakta.


Bu teknoloji ile neler yapılabiliyor, ne gibi avantajlar sunuyor? Detaylı bir şekilde inceleyelim:

* Ödeme Yapabilme: NFC teknolojisi hızlı ve pratik bir şekilde ödeme yapmanızı sağlayacak bir sistem sunmaktadır.

Ödemelerinizde kredi kartı veya banka kartı kullanmak yerine, cep telefonlarında birden fazla kartınızı saklayabilir; böylelikle ödeme sırasında cüzdanınızda kart aramak yerine, cep telefonu üzerinden isteğiniz kartı tuşlayıp temassız terminale yaklaştırarak ödeme yapabilirsiniz.

Ayrıca, çeşitli noktalarda bulunan otomatlarda ve parkmetrelerde de ödeme yapabilme imkanı sunar.

* Turnikelerde Geçiş Kolaylığı: Turnikelerden ayrı bir kartla geçmek yerine, NFC uyumlu cep telefonunuzu terminale yaklaştırarak kolaylıkla geçebilirsiniz.

* Ulaşım Ödemelerini Yapabilme: Toplu taşıma araçlarına binebilmek için kart taşımak yerine, cep telefonunuza yüklemiş olduğunuz kartınızla istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

* Biletleriniz Cep Telefonunuzda: NFC uyumlu cep telefonunuz ile biletlerinizi de elektronik olarak alıp kullanabilirsiniz Bu sayede, örneğin, büfelerde veya çeşitli noktalarda bulunan temassız terminallerden istediğiniz gıda ürününü satın alabilirsiniz.

* Veri Transferi: NFC uyumlu iki cep telefonunu birbirine yaklaştırarak kartvizit bilgilerini paylaşmak da mümkün.

* Tanıtım ve Reklam Fırsatlarından Yararlanma: NFC uyumlu cep telefonunuzu NFC etiketine yaklaştırarak etikette tanımlı hizmetten veya üründen yararlanabilirsiniz. Örneğin akıllı posterlerde bir kafeden kahve kuponu kazanabilir veya sevdiğiniz bir şarkıyı cep telefonunuza indirebilirsiniz. Seyahatlerde, turist kiosklarından istediğiniz dilde bilgi alabilir, müzeye girmeden içeride hangi sergilerin olduğunu öğrenebilirsiniz.

    blog comments powered by Disqus