Tüketici Pusulası Ödeme Sistemleri

Ödeme Sistemleri

Tüketici Pusulası
Ödeme Sistemleri

 

Dijital Cüzdan,

Dijital cüzdan; paranızı saklayabilmenize ve harcayabilmenize imkan veren, kredi kartlarınızın ve banka kartlarınızın tek bir yere tanımlanabileceği elektronik cüzdandır. Dijital cüzdan hizmeti, kullanıcı ile banka arasındaki iletişimi sağlar.

PayPal, BKM Express, iPara gibi ödeme sistemleri dijital cüzdana örnek verilebilir ve günümüzde kullanımı en yaygın olanları da bu sistemlerdir. Bu sistemler, kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi paylaşmadan güvenli alışveriş yapmanızı ve para göndermenizi sağlar. Kart bilgilerinizi bir kez girerek, sonraki işlemlerde bu bilgileri tekrar paylaşmanıza gerek kalmadan sadece e-posta ve şifrenizle ödeme yapabilirsiniz. Farklı banka kartlarınıza tek bir hesaptan ulaşabilir, hızlıca ve çeşitli taksit seçenekleri ile işlem yapabilirsiniz.

Bu ödeme sistemlerine üyelikle birlikte, bilgileriniz hizmeti sağlayan şirketin koruması altında olmaktadır. Finansal bilgileriniz satıcıyla paylaşılmamakta, yaptığınız ödemeler e-posta yoluyla onaylanmakta ve ürünlerin elinize geçmemesi halinde koruma sağlanması gibi avantajlar sunulmaktadır.

Ödeme sistemi hizmeti veren şirketlerin zaman zaman sundukları kampanya ve indirim gibi fırsatlar ile hem web sitelerinde hem de mobil cihazlarda sundukları çeşitli kullanım kolaylıkları, bu ve benzeri ödeme sistemlerini cazip hele getirmektedir.

Kart kullanıcılarının tek tıkla ödeme yapabilmesine imkan sağlayan yeni bir online ödeme çözümü olan Mastercard’ın hizmeti Masterpass da Türkiye’de kullanıma sunulmuş durumda. 20 ülkede milyonlarca ödeme noktasında geçerli olan Masterpass, Türkiye’de ilk olarak Caffe Nero, BiTaksi ve Getir ile işbirliği yapmış bulunmakta. Kart kullanıcıları, kart bilgilerini bir kez tanımlayarak, internet erişimi olan tüm cihazlarla, anlaşmalı işyerlerinden satın alma ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Bu kapsamda; Apple’ın uygulaması Apple Pay, Android Pay, Samsung’un yakın bir zamanda hizmet vermeye başlayacağını duyurduğu Samsung Pay ve Türkiye’deki Bankaların da farklı isimlendirdikleri ve benzer hizmetler sunan ödeme sistemi uygulamaları bulunmakta.

Mobil(Cep) Cüzdan,

GSM şirketlerinin ( Turkcell, Vodafone ve Avea) sunduğu mobil ödeme hizmeti bu kapsamdadır. Cep telefonu numaranızı kullanarak, kredi kartı veya nakite ihtiyacınız olmadan güvenli, hızlı ve kolay alışveriş yapabiliyorsunuz.  

Alışveriş yapmak istediğinizde, ödemeler için cep telefonunuza gelen bilgi SMS’ini onaylayarak ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu sistemde; ödemeleriniz, faturalı hat kullanıyorsanız faturanıza, faturasız hat kullanıyorsanız bakiyenizden düşürülür.

Sanal POS Ödeme Sistemleri,

Bu hizmeti verenler içinde en bilinenleri, PayU ve izyico olarak göze çarpıyor. Bu ödeme sistemi, Bankalar ile e-ticaret siteleri arasında geçerli olan B2B(firmadan firmaya) bir sistemdir. Firmalar, ödeme sistemini sunan bu şirketlerle anlaşarak, sanal POS’ları ve bu şirketlerin sunmuş olduğu alternatif ödeme metotlarını e-ticaret sitelerinde kullanabilirler.    

    blog comments powered by Disqus