Bizden parapusula.com ile Fiyat, Kalite, Hizmet Karşılaştırın

parapusula.com ile Fiyat, Kalite, Hizmet Karşılaştırın

Bizden
parapusula.com ile Fiyat, Kalite, Hizmet Karşılaştırın

 

Yaptığımız alışverişlerde sıklıkla görüyoruz ki, ürünler için belirlenen fiyatlar, mağazadan mağazaya değişiklik göstermekte. Bu durum, hem e-mağazalar hem de fiziksel mağazalar için geçerli. Aynı ürün, bir mağazada pahalıyken, başka bir mağazada daha ucuza satılıyor. Mağazaların, ürün için belirledikleri fiyat ile sundukları hizmet kalitesi her zaman doğru orantılı olmayabiliyor.

Bazı mağazaların ürünleri, pahalı fiyatlarıyla alıcı bulabilirken, bazı mağazalar ucuz fiyatlarına rağmen tercih edilmiyor; ya da tam tersi, ucuz ürün satan mağaza kaliteli hizmet sunarken, pahalı ürün satan mağaza müşteri memnuniyetini sağlayamıyor.

Bu noktada, ucuz fiyatla birlikte; kaliteli ürün ve iyi bir hizmet sunumuyla tüketici memnuniyetini sağlama ve tüketici güvenini kazanmanın önemi ortaya çıkıyor. Olumsuz tüketici deneyimleri az ve şikayetleri çözüme ulaştırma oranları yüksek olan firmalar, tüketici nezdinde daha fazla değer kazanıyor ve güven oluşturuyorlar.

Görüldüğü gibi, bilinçli bir tüketici olabilmek ve doğru mağaza/fiyat seçimini yapabilmek için araştırılması ve analiz edilmesi gereken kriterler bulunmakta.

parapusula.com olarak, satın alma kararlarınızı verirken; paranızı daha iyi yönlendirebilmenize ve "alırken kazanmanıza" yardımcı oluyoruz.

Hem e-ticaret mağazalarının hem de fiziksel mağazaların ürün ve fiyatlarını aynı platformda görebilmenize ve bu geniş yelpaze içinde fiyat karşılaştırması yapabilmenize olanak  sağlıyoruz.  

Objektif müşteri deneyimleri ve yorumlarını inceleyebilmenize, sunduğumuz ürün/mağaza analizleri ve endeksleri ile fiyat – kalite – hizmet orantısını birlikte analiz edebilmenize, buna göre en iyi mağaza ve en uygun fiyatı bulmanıza ışık tutuyoruz.

Ürün alırken, fiyatlar konusunda düşülen yanılgıyı, "pahalı = kaliteli , ucuz = kalitesiz" algısına dayanarak açıklayan düşündürücü bir örneği sizinle paylaşmak isteriz (Turistik bir yerde mücevher satan bir mağazada, turist sezonunda yaşanmış bir olay):

"Uzun zamandır vitrinde duran ve satılmayan mücevherler için; Mağaza Müdürü, Satış Temsilcisine vitrindeki her şeyin 1/2 fiyatına satılması için talimat verir. Satış Temsilcisi, Müdürün ifadesini, ürünlerin yarı fiyatına satılması yerine, 2 kat fiyatına satılması olarak yanlış algılayarak buna göre fiyat belirler ve ürünlerin çoğu bir kaç gün içinde satılır. Şehir dışından dönen Mağaza Müdürü, ürünlerin iki katı fiyatına satıldığını görünce çok şaşırır! (İknanın Psikolojisi, Robert B. Cialdini)

Bu örnek, "pahalı = kaliteli" , "ucuz = kalitesiz" algısının çalıştığını ancak bu algının ne kadar doğru olduğunun, sorgulanması gerektiğini gösteriyor.

parapusula.com ile hem fiyat hem kalite hem hizmet karşılaştırın, doğru karar verin…

Alırken kazanmak için parapusula.com’u takip edin.

    blog comments powered by Disqus