Alışveriş Pinterest’in Satın Alma Kararlarına Etkisi

Pinterest’in Satın Alma Kararlarına Etkisi

Alışveriş
Pinterest’in Satın Alma Kararlarına Etkisi

 

Birçoğumuzun; beğendiğimiz ürün, tasarım ve organizasyonlara ait fotoğrafları pinlemek üzere keyifle kullandığımız Pinterest, son yılların en çok gelişme kaydeden sosyal platformları arasında yer alıyor.

Milward Brown şirketi yaptığı araştırmada, tüketicilerin yaptıkları alışverişlerde Pinterest’in önemini ve etkisini ortaya koydu. Araştırmada satın alma kararlarının arka planında, Pinterest’in payının büyük olduğu görülüyor.

Tüketicilerin çoğu; evlenme, ev yenileme ve dekorasyon, bebek ürünleri  ve araba satın alma, tatil - parti veya akşam yemeği planlama gibi konularda Pinterest’e göz atarak karar veriyor. Pinterest’te yer alan farklı ve yaratıcı fikirler ile paylaşımlar, tüketiciler için ilgi çekici ve yönlendirici oluyor. Gelecek dönemde de bu etkinin artarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Milward Brown’ın aşağıda belirtilen döneme ilişkin araştırması; Pinterest’in satın alma kararlarına etkisi kategori bazında incelendiğinde, grafikteki sonuçları ortaya koyuyor:

 

 

Milward Brown tarafından iletilen bilgiye göre; kullanıcıların demografik profili, yaş ve cinsiyetleri dikkate alınarak, 20 Şubat - 7 Mart 2015 tarihleri arasında yapılan araştırma, 2001 Pinterest kullanıcısının e-posta yoluyla ankete katılımıyla gerçekleştirildi.

Son 6 ay içinde Pinterest kullanmış kişilerden ankete katılanların,

% 96’lık kısmı araştırma ve bilgi toplama amacıyla, % 93’lük kısmı satın alımlarını planlama amacıyla Pinterest’i kullandıklarını bildirdi. Ayrıca, satın alma kararlarına çok yardımcı olduğu yönünde görüş bildiren %87’lik bir oran söz konusu.

Araştırma sonuçları, tüketiciler ile pinler arasında güçlü bir ilişki olduğunu da ortaya koyuyor. Tüketiciler beğendikleri ürünleri  pinleyerek, ürünle aralarında bir bağ oluşturuyor. Bu durum Pinterst’in, markalar ve modern pazarlama stratejileri için de önemli ve güçlü bir platform olmasını sağlıyor. 

    blog comments powered by Disqus