Tüketici Pusulası Türkiye Bankalar Birliği’nden Sahte Elektronik Posta Uyarısı

Türkiye Bankalar Birliği’nden Sahte Elektronik Posta Uyarısı

Tüketici Pusulası
Türkiye Bankalar Birliği’nden Sahte Elektronik Posta Uyarısı

 

Dolandırıcılık amacıyla gönderilen e-posta ve mesajlar, bu tuzağa düşen birçok kişinin canının yanmasına neden oluyor.

Böyle bir sahteciliğe alet edilen kurumlardan biri de Türkiye Bankalar Birliği (TBB) oldu.

Kendi kurum ismi kullanılarak dolandırıcılık amaçlı gönderilen sahte e-postalara karşı önemli açıklamalar yapan TBB’nin paylaştığı bilginin detayları şöyle;

“Türkiye Bankalar Birliği ismi kullanılarak dolandırıcılık amacıyla tasarlanmış sahte elektronik postaların bir çok internet kullanıcısı tarafından alındığına ilişkin bilgi edinilmiştir.

Dolandırıcılık amacıyla kişisel verilerin elde edilmesine yönelik gönderildiği anlaşılan bu elektronik postalara ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini teminen aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

Söz konusu elektronik postada yer alan hususların tamamı gerçek dışıdır ve kişisel verilerin elde edilmesine yönelik, aldatıcı beyanlardır.

Türkiye Bankalar Birliği’nin Ankara’da bir şubesi mevcut değildir.

Türkiye Bankalar Birliği, banka müşterilerine ait kişisel bilgileri hiçbir şekilde talep etmez.

Bu konuda görevli ve yetkili değildir. Aktif internet bankacılığı kullanıcılarını tespit etmek veya kullanıcı bilgilerini teyit etmek gibi bir çalışması ve görevi de bulunmamaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği, bankaların internet bankacılığı hizmetlerine müdahil olmaz ya da bankaların ürün ve hizmetleri için banka müşterilerinden bilgi, belge istemez ve internette veri girişi talebinde bulunmaz.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından; internet bankacılığı güncellemesi, veri tabanı hazırlanması ve bunlara ek yapılması, bu konuda banka müşterilerinden teyit alınması, banka müşterilerinin hesaplarına erişimlerine müdahale edilmesi, kısıtlama konulması, kanunen ve fiilen mümkün değildir.

Birliğimiz bu veya benzeri konu başlıklarında elektronik posta gönderimlerinde bulunmamaktadır. Türkiye Bankalar Birliği’nden geldiği görüntüsü verilen, bu türden sahte elektronik postalara kesinlikle itibar edilmemeli, bir dolandırıcılık olayına maruz kalmamak için kişisel bilgiler ve veriler üçüncü kişi ya da kurumlar ile asla paylaşılmamalıdır.

Sahte elektronik postanın yönlendirme yaptığı internet sitesinin kapatılması için gerekli girişimlerde bulunulmuştur.”

    blog comments powered by Disqus