Tüketici Pusulası Türkiye'nin İlk ve Tek Ödeme Yöntemi TROY

Türkiye'nin İlk ve Tek Ödeme Yöntemi TROY

Tüketici Pusulası
Türkiye'nin İlk ve Tek Ödeme Yöntemi TROY

 

Türkiye yeni bir ödeme sistemiyle tanışıyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, TROY’un Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemi olarak geliştirildiğini ve 1 Nisan 2016’da uygulamaya konulacağını iletti.

Canko, Türkiye'de ödeme sistemlerinin hızla geliştiğini ve bir ilkin daha gerçekleştirilerek Türkiye'nin kendi ödeme yöntemini hayata geçirdiğini söyledi.

Üç yıldır çalışmaları devam eden Troy, kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markasının da yer almasını sağlayacak.

BKM’nin 25. yılını kutlarken, ülke ve kartlı ödeme sistemleri için tarihi bir ana tanıklık ettiklerini vurgulayan Canko, bugüne kadar bilgi birikimi ve teknoloji gücü ile oluşan altyapıyla artık Türkiye'nin kendi ödeme yönetimini yarattıklarını ifade etti.

TROY ne demek?

"Türkiye'nin Ödeme Yöntemi”: “Türkiye: TR”, “Ödeme: O”, “Yönetimi: Y” harflerinden oluşan kısaltmayla, kartın ismi TROY olarak belirlenmiş. 

TROY, 1 Nisan itibariyle 2,4 milyon POS cihazında ve 45 bin ATM’de TROY kullanılabilecek.

TROY yurt dışında kullanılabilecek mi?

Yapılan açıklamaya göre TROY kart, öncelikle yurtiçinde kullanılabilecek. İlerleyen zamanlarda, uluslararası networklerle yapılacak iş birliği ile kartların yurtdışında da kullanımı mümkün olabilecek. 

    blog comments powered by Disqus