Şimdiki Zaman Yeni Chromebook Pixel’le Tanışın

Yeni Chromebook Pixel’le Tanışın

Şimdiki Zaman
Yeni Chromebook Pixel’le Tanışın

 

Google ilk Chromebook Pixel dizüstü bilgisayarını iki yıl önce tanıtmıştı. Şimdi ise yeni üst sınıf Pixel’i kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bir önceki modele çok benziyor gibi görünse de, bu modelin tasarımında  ve şarj özelliklerinde bazı geliştirmeler dikkati çekiyor.

Bulut tabanlı Chrome OS işletim sistemiyle çalışan ve SSD dahili depolama özelliği bulunan cihaz; 12.85 inç dokunmatik, yüksek çözünürlüklü ekrana sahip ve 1,5 kg. ağırlığında. Geniş klavye ve touchpad alanı, yazmayı kolay hale getirecek olması nedeniyle avantaj sayılabilir.

12 saatlik pil ömrü bulunan yeni Pixel’in önemli bir özelliği de kısa sürede şarj olabilmesi. Tüm batarya 2 saatte dolarken, sadece 15 dakika şarj edilmesi halinde de 2 saat kullanılabiliyor. 2 adet USB-C bağlantı portunun bulunması ve “panel self-refresh” olarak adlandırılan yeni bir teknolojinin kullanılmış olması da hızlı şarj ve uzun kullanım süresini sağlayan unsurlardan. USB-C portu dışında standart USB portları da mevcut.

Kapağındaki ince LED lightbar yine önemli bir tasarım öğesi olarak karşımıza çıkıyor. Lightbar yeni Pixel’de bazı farklı işlevlerle desteklenmiş; kapağa dokunulduğunda geçerli pil süresini göstermesi, küçük bir özellik olmasına rağmen Google’ın ayrıntılara verdiği önemi ifade ediyor.

Chromebook Pixel’in İki farklı modeli mevcut: Intel i5 işlemcili, 8 GB RAM ve 32 GB SSD depolama alanına sahip modele 999 dolar; Intel i7 işlemcili, 16 GB RAM ve 64 GB SSD depolama alanına sahip modele ise 1299 dolar fiyat biçilmiş.

Her iki model, şu an için ABD’de Google’ın yeni online mağazasında satışa sunulmuş durumda. Modellerden birini satın alanlara Google’ın bir de hediyesi var; 3 yıl boyunca Google Drive’de 1 TB’lık alana ücretsiz erişim.

Donanım ve tasarım olarak karşılaştırıldığında Chromebook Pixel, Apple MacBook Air’le aynı kategoride değerlendirilebilir. MacBook Air, daha ince ve hafif olması ile dikkat çekerken;  Pixel de retina ekranlı yüksek çözünürlük özellikleriyle  MacBook Air karşısında fark yaratıyor.

    blog comments powered by Disqus