Şimdiki Zaman Yeni MacBook 10 Nisan’da Apple Store’da

Yeni MacBook 10 Nisan’da Apple Store’da

Şimdiki Zaman
Yeni MacBook 10 Nisan’da Apple Store’da

 

Özellikle mobil cihazlar ve dizüstü bilgisayar teknolojisi alanında, en iyi özellikler denilince akla ilk gelen Apple oluyor çoğunlukla. Dizüstü bilgisayar kategorisinde mevcut MacBookları ile ultrathin, ultraligt, ultrasilent vb. özellikleriyle genel anlamda ultrabook diyebileceğimiz cihazlar sunan Apple, bu rekorları yine kendisi egale ediyor ve yeni bir MacBook’u yakında kullanıcılarıyla buluşturuyor.

9 Mart’da tanıtımı yapılan bu ürünün, 10 Nisan’da Apple Store’de satışa sunulması bekleniyor. Mevcut MacBook Air ve MacBook Pro serilerinden bağımsız olarak üretilen bu ürün için, MacBook Air’in bir ileriki versiyonu olacağı şeklinde söylenti ve beklentiler vardı ancak Apple bu ürünü sadece MacBook olarak adlandırdı. Retina ekran özelliğinden dolayı Retina MacBook olarak anılması da muhtemel gibi görünüyor.

MacBook Air ve Pro ile karşılaştırıldığında, benzer özelliklerle karşımıza çıkan yeni MacBook; en ince ve en hafif olmasıyla, farklı renk seçenekleri sunmasıyla ve force touch özellikli trackpadiyle ön plana çıkıyor diyebiliriz. Apple, ürünün başlangıç satış fiyatının, 4.299 TL olacağını açıkladı.

Bu yeni ürünün özelliklerini birlikte inceleyelim:              

12 inç, LED arkadan aydınlatmalı retina ekrana sahip. En ince ve en gelişmiş retina ekranlı MacBook olma özelliğini taşıyor. Retina ekran; 3 milyondan fazla piksel ile tüm görüntülerin, harflerin çok net ve canlı görünmesini sağlıyor.

2304 x 1440 piksel çözünürlük sunuyor.

0,35 – 1,3 cm. inceliğine sahip en ince MacBook.

920 gram ağırlığı ile en hafif MacBook.

Gümüş, altın ve uzay grisi olmak üzere 3 renk seçeneği sunuyor.

1.1, 1.2 veya 1.3 GHz çift çekirdekli Intel Core M işlemci seçenekleri mevcut.

8 GB bellek.

512 GB’a kadar flash depolama alanı.

Intel HD Graphics 5300 grafik işlemci ile gündelik işlemlerin yanında, yoğun grafik kullanımına dayalı uygulamalara, oyunları tüm detaylarıyla oynamanıza, geniş fotoğraf albümlerini rahatlıkla gezinmenize imkan sağlıyor.

Sessiz çalışma özelliği mevcut.

Lityum polimer pil ile tüm gün pil süresi imkanı sağlıyor. 9 saatlik kablosuz web tarama, 10 saatlik iTunes film oynatma imkanı sunuyor.

Birkaç farklı işleve sahip bir adet USB-C portu mevcut. İnce bir kasa sağlayabilmek için USB portlarından tasarruf edilmiş.

Force touch özellikli yeni bir trackpad tasarlanmış. Trackpad, touchpad olarak bildiğimiz dokunmatik fareye, Apple’ın farklı işlevler kazandırarak vermiş olduğu isim. Daha önceki MacBook modellerinde mevcut olan multi touch özellikleri yeni modelde varlığını sürdürüyor. Multi touch özelliği ile çoklu parmak hareketleriyle kaydırma veya tıklama ile birlikte, force touch özelliğiyle dokunma kuvveti oranında farklı sonuçlar sunan bir kullanım işlevselliği sağlanmış.

Örnek olarak, QuickTime’da video izlerken, trackpad uygulanan dokunma kuvveti oranında farklı ileri ve geri sarma hızları sağlaması, e-imza atmanız gereken durumlarda, yine dokunma kuvvetine göre imzanın ince ve kalın detaylarını gerçeğe yakın uygulayabilme gibi olanaklar sunuyor.  Trackpadlerde touchpadlerin altında yer alan sol-sağ tuşları yer almıyor. Trackpade tıklayıp basılı tutulduğunda, bir kelimenin anlamına bakılabiliyor veya dosya ön izlemesi yapılabiliyor. Ayrıca ekranda görünenlerin üzerine dokunma hissini ekleyerek, titreşimli bir dokunsal tepki veriyor.

    blog comments powered by Disqus