Bizden Yeni Rotanız

Yeni Rotanız

Bizden
Yeni Rotanız

 

Alışveriş kararlarınıza yön verecek, ziyaret etmeden alışveriş yapmak istemeyeceğiniz yeni rotanızı sizlerle tanıştırma hazırlığı içerisindeyiz.

Bloğumuzun açılışıyla sizlere merhaba diyoruz.  Siz ziyaretçilerimiz ile iş ortağı mağazalarımız arasında, sağlam ve güvenilir bir köprü olabilmek için çıktık yola. Araştıran, sorgulayan, daha bilinçli tüketiciler ile müşterisini dinleyen, hizmet kalitesini sorgulayan ve müşteri memnuniyetini sağlama bilincine sahip mağazaları buluşturmak istedik.

Amacımız; sizlerin ürün ve fiyat tercihlerinizi, çeşitli mağaza ve ürün analizlerini gözlemleyerek, online ve offline mağazalardan oluşan geniş bir yelpaze çerçevesinde yapmanıza ve doğru satın alma kararları verebilmenize; üye mağazaların ise bilinirliğinin artmasına, satışlarını arttırabilmelerine, sundukları hizmet kalitesi seviyesini gözlemlemelerine ve müşterileri gözünde oluşan algıyı fark etmelerine olanak sağlamak.

E-ticaret sitelerinin ve fiziksel mağazaların ürün ve fiyatlarını birlikte görüntüleyebilme olanağı sayesinde; aradığınız ürünü, tercihiniz doğrultusunda  internetten online olarak veya  o ürünü satan, bulunduğunuz konuma en yakın fiziksel mağazayı görüntüleyerek ve ziyaret ederek satın alabileceksiniz.

Bunlarla birlikte, kullandığınız ürünle ilgili bir sorun yaşamanız halinde, bulunduğunuz konuma en yakın teknik servis firmalarını da görüntüleyebilecek ve telefonla veya online iseler anlık iletişim kurabileceksiniz.  Sitemiz üzerinden yönlenmeniz halinde,  ürün satın alım süreci ve alım sonrasında yaşadığınız her hangi bir problemi, şikayet panelimiz üzerinden muhatap mağazaya iletebileceksiniz. Çözüm odaklı olup olmamaları, dönüş süreleri, dönüşleri sonrası sizlerin memnuniyet seviyeniz gibi bazı ölçüm kriterleri ışığında, objektif bir hesaplama algoritması kullanarak mağazaları değerlendireceğiz. Değerlendirme sonuçlarımız mağaza endekslerine yansıyacak ve oluşacak mağaza puan ve analizlerini inceleyerek, mağazaların hizmet kalitelerini gözlemleyebileceksiniz. İlgili analizler, tüm kullanıcıların satın alma kararlarına ışık tutacak ve daha bilinçli alışveriş yapma imkanı sunacak.

Alışveriş, taraflardan birinin kazançlı çıkmasının, diğerinin zarar etmesi durumuna bağlı olduğu bir olgu olarak değerlendirilmemelidir.   Taraflar arasında “kazan kazan” ilkesi  benimsenmelidir. Müşterinin alırken kazanması demek, mağazanın da satarken kazandığı anlamına gelir. Kaliteli hizmet sunan, güvenilir bir mağazadan uygun fiyatla ürün almak ve sonrasında sorun yaşamamak, müşteri açısından olumlu bir deneyim olurken, mağaza da müşteri memnuniyetini sağladığı ve tüketicinin güvenini kazandığı için kazançlıdır. Çünkü mağazasını tekrar ziyaret etmesi için, o müşteriye ve o müşteriden bu olumlu alışveriş deneyimini duyan potansiyel müşterilere, kapısını sonuna kadar açmıştır.

parapusula.com olarak, müşteriler  ve mağazalar arasında bu ideal ilişki algısının yerleşmesine; daha bilinçli, araştıran, sorgulayan müşteriler ile müşterisine değer veren mağazalar oluşmasına ışık tutacak uygulama, analiz ve süreçlerimizle çok yakında sizlerleyiz.

parapusula.com’u takip edin lütfen.    

    blog comments powered by Disqus