Şimdiki Zaman Yeni Sosyal Medya Fenomeni Periscope

Yeni Sosyal Medya Fenomeni Periscope

Şimdiki Zaman
Yeni Sosyal Medya Fenomeni Periscope

 

Şu an için sadece iOS işletim sistemine sahip Apple iPad ve iPhone cihazlarıyla kullanılabilecek olan bir uygulama Periscope.

Sosyal medya kullanıcıları için yeni bir fenomen olacak gibi görünen, son günlerin en çok konuşulan uygulaması Periscope, 14.8 MB boyutunda ve Apple Store üzerinden indirilebiliyor.

Uygulama ismini; deniz ve kara savaşlarında, harekatı kolaylaştırmak amacıyla kullanılan, emniyetli mesafelerden hedefe görünmeden incelemeye yarayan optik bir alet olan Periskoptan alıyor.

Twitter tarafından satın alınması sonucu popülerliği artan Periscope,  canlı yayın yapabilmenizi sağlayan bir uygulama. Mobil cihazınızla, çevrenizde olup bitenleri Twitter aracılığıyla canlı olarak paylaşabilirsiniz.

Yaptığınız yayın, herkese açık olabileceği gibi isterseniz gizlemeniz de mümkün.

Canlı yayına başladığınızda sizi takip edenler otomatik olarak bildirim alır. Takip ettiğiniz kişiler yaptıkları canlı yayınlara sizi davet edebilir.

Uygulamayı kullanan tüm kullanıcıları takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz Periscope kullanıcıları canlı yayına başladığında bununla ilgili bildiririm alarak, haberdar olabilirsiniz.

Instagram ve Vine gibi uygulamalarla yapabildiğiniz kısa video çekimi ve paylaşımı ötesinde, canlı yayın yapabilme deneyimi sunan Periscope ile istediğiniz anı takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz. Heyecanlı bir maçın, bir kutlamanın veya tatilde eşsiz bir kumsal ve denizin keyfini takipçilerinizle birlikte çıkartabilirsiniz.

Uygulamada, “Watch”“Broadcast” ve “People” olmak üzere üç menü bulunuyor;  Watch sekmesi ile canlı yayın yapmakta olan kullanıcıları görebilir ve yayınlarını izleyebilirsiniz. Broadcast sekmesi ile uygulamanın kamera ve mikrofon erişimini sağlayarak canlı yayına başlayabilirsiniz. People sekmesinde ise tüm dünyada uygulamayı kullanan kişileri ve en çok takip edilen kullanıcıları görebilir, arkadaşlarınızı bulabilir ve profilinizi görüntüleyerek çeşitli ayarlamalar yapabilirsiniz.

    blog comments powered by Disqus