Şimdiki Zaman YouTube'dan Çocuklara İyi Haber

YouTube'dan Çocuklara İyi Haber

Şimdiki Zaman
YouTube'dan Çocuklara İyi Haber

Google’dan bir yenilik daha,  YouTube Kids. Çocukların kullanımına yönelik bu uygulama şu an sadece ABD’de kullanılabiliyor.

Google’ın 23 Şubat’da  duyurduğu hizmeti, tüm Android ve IOS cihazlara ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulamanın, çocuklar için geliştirilen ilk Google ürünü olduğunu belirten Youtube Kids Ürün Müdürü Shimrit Ben- Yair yaptığı açıklamada, uygulamanın çocuklara, ulaşmak istedikleri videolara kolay ve güvenilir bir şekilde erişim imkanı sunduğunu belirtti. 

YouTube Kids, içerik sınırlama imkanı veren, aile dostu videolara, TV kanallarına, eğitim kliplerine erişilebilen,  Thomas the Tank Engine, Reading Rainbow ve National Geographic Kids gibi başlıkları içeren bir uygulama.  Uygulamanın ana sayfasında hedef kitleyi, büyük görüntüler, renkli ikonlar ve dikkatlice düzenlenmiş lansman videoları karşılamakta ve uygulamayı keşfedebilmeniz için  Shows, Music, Leaarning and Explore olmak üzere 4 bölüm bulunmaktadır. Bununla birlikte zaman ayarı ve arama fonsiyonu özellikleri yer almaktadır.

Google, Yotube Kids ‘in kullanıcılarına YouTube ana veri tabanında bulunan videolara erişim imkanı sağladığını ancak bununla birlikte otomatik filtreleme sistemiyle çocuklar için güvenli bir içerik sunduğunu iletti. Arama fonksiyonunu devre dışı bırakma, ekran süre sınırlaması vb. özellikleri içeren ebeveyn denetimlerine olanak sağlamaktadır. Uygulamada  yorumlar devre dışı bırakılmış olmasına karşın, bazı çocuk dostu reklamların gösterimine imkan vermektedir.

Google’ın ilk olarak Aralık ayında açıkladığı ve 12 yaş altındaki çocuklar için hizmete sunulan uygulamaya bakıldığında, çocuklar tarafından beğeni toplayacağı aşikar.  İlgili yaş grubu ebeveynlerinin de güvenini kazanacağa benziyor.

Uzmanlar ne kadar çocuklarımızı internetten uzak tutalım deseler de  bilgisayar, tablet ve cep telefonları ile dijital bir nesil tüm sınırlarımızı zorlayacak.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, çocukların TV izleme alışkanlıklarının büyük bir hızla internetten video izlemeye kaydığını göstermekte. Nielsen şirketinin araştırması; 2 – 11 yaş arası çocukların televizyon izleme oranlarının, 2011 – 2014 aralığını kapsayan son üç yılda, ayda 110.3 saatten, 102.9 saate düştüğünü göstermektedir. Internet videolarını izleme oranı ise, aynı dönemde aylık bazda  % 87 oranında artış kaydetmiştir.

Çocuk pazarına benzer uygulamalarla adım atmaya hazırlanan veya adım atacak başka aktörler de olabilir ancak Internet’in video içeriği sunan en popüler adresi olması, YouTube’un avantajı.

Uygulamanın, Türkiye’de ne zaman kullanıma sunulacağı belli değil ancak bu sürenin çok uzun olmayacağı düşüncesindeyiz.

    blog comments powered by Disqus